Turné Andělská Zuzana připomíná zpěvačku Navarovou. Zemřela před 10 lety

Dnes je to přesně deset let, co zemřela zpěvačka, textařka a skladatelka Zuzana Navarová. Byla i producentkou a objevitelkou talentovaných umělců, zpěvačky Radůzy nebo romské zpěvačky Věry Bílé a skupiny Kale. Bývalí spoluhráči ze skupiny Nerez a další hudebníci teď vyrazili na turné Andělská Zuzana, kterým Navarové skládají hold.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Navarová | Foto: GNU General Public License, verze 1.2, Jonáš Hájek

Zuzana Navarová vystudovala španělštinu a češtinu na filozofické fakultě v Praze, ale učitelství se věnovala jen dva roky. Okouzlení latinskoamerickými rytmy ji v 80. letech přivedlo k dlouhému pobytu na Kubě. Při skládání se nechávala inspirovat hudbou z nejrůznějších koutů světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Zuzanu Navarovou zavzpomínal bývalý kolega z kapely Nerez Zdeněk Vřešťál

S folkovou skupinou Nerez, kde spolupracovala s Vítem Sázavským a Zdeňkem Vřešťálem, začala Navarová zpívat v roce 1980. „Byli jsme takový manželský trojúhelník, pořád jsme se hádali. Ale hádali jsme se o muziku a o texty, takže to bylo k věci,“ vzpomíná Vřešťál.

Už o dva roky později dostala skupina na folkové Portě hlavní cenu a samotná zpěvačka pak byla ve stejném roce ohodnocena jako nejlepší vokální projev pražské Vokalízy. Český hudební fond jí dal titul Nejlepší libretistka roku 1990.

V roce 1994 se kapela rozpadla. „Ale jen proto, že už to byla taková pohodička a už jsme se nehádali. Chodilo hodně lidí, byly to jen peníze a už to nebyla tvůrčí činnost,“ říká Zdeňek Vřešťál.

Sólová alba

Po rozchodu s Nerezem začátkem 90. let vydávala Navarová sólová alba. Na prvním sólovém projektu Caribe nazpívala Navarová španělsky písně svých oblíbených latinskoamerických autorů za doprovodu Caribe Jazz Quintetu.

O tři roky později se dala dohromady s písničkářem a kytaristou kolumbijského původu Ivánem Gutiérrezem a výsledkem bylo album Tres.

Zdeněk Vřešťál v rozhovoru s redaktorem Ondřejem Vaňurou | Foto: Martin Pařízek

Z jejich společné dílny vyšla i další, česko-španělská poetická deska Skleněná vrba, za niž dostala Navarová Žlutou ponorku, cenu udělovanou každoročně společenstvím nezávislých novinářů Periskop. S Gutiérrezem vydala ještě jedno Zelené album (záznam z koncertu v pražské Malostranské besedě v roce 2000).

V té době také zcela změnila životní režim. Z barů se přeorientovala na čajovny. „Ona byla veselý a hlavně hodně sarkastický člověk. Byla opravdu velmi ironická,“ doplňuje Vřešťál.

Koncert v Hradci vyprodán

V posledních letech hrála s kapelou Koa, složenou z mladších hudebníků. Společně vydali dvě alba. Nejprve v roce 2001 Barvy všecky, za které jí Akademie populární hudby udělila cenu Anděl v kategorii folk a vydavatelství Indies Records pak zlatou desku za její prodej. Poslední album nazvané Jako Šántidéví zpěvačka vydala v roce 2003.

Přehrát

00:00 / 00:00

Se zpěvačkou, skladatelkou a textařkou Zuzanou Navarovou si povídá Jana Klusáková. Poslední velký rozhlasový rozhovor s folkovou legendou rok před jejím předčasným odchodem do muzikantského nebe.

Zdeněk Vřešťál s Vítem Sázavským, tedy kapelou Neřež, která vznikla po rozpadu kapely Nerez, a dalšími muzikanty teď vyrazili na turné Andělská Zuzana, kterým připomínají 10. výročí úmrtí Zuzana Navarové.

„Pro mě bylo nejdůležitější udělat koncert v den výročí úmrtí Zuzany Navarové v jejím rodném Hradci Králové,“ říká Vřešťál. Ten se konal v Klicperově divadle a bylo beznadějně vyprodáno (videozáznam z koncertu, který lidé mohli sledovat i na webu ČRo, je součásti tohoto článku). Další koncerty jsou naplánované na příští dny v Českých Budějovicích, v Plzni a v Praze.

Celý výtěžek turné Andělská Zuzana jde na konto Sdružení pacientek s nádorovým onemocněním prsu.

ČRo, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme