U pražské Lorety zazní unikátní koncert pro dvě zvonohry

V areálu pražské Lorety čeká večer posluchače unikátní hudební zážitek – koncert pro dvě zvonkohry. První bude více než 300 let stará loretánská zvonohra, moderní zvuk obstará před 11 lety dokončená pražská mobilní zvonkohra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražská mobilní zvonohra | Foto: Jan Rosenauer

Posluchačům se představí mistři ve svém oboru – carillonéři neboli hráči na zvonkohru – Radek Rejšek, mezinárodně uznávaný český hráč na zvonkohru, a nizozemský mistr Boudewijn Zwart.

Pražská mobilní zvonohra je jediným obdobným zařízením ve střední a východní Evropě. Má 57 zvonů a váží 12 tun. Zvuk moderní mobilní zvonkohry dokončené v roce 2001 se od zvuku více než 300 let staré pražské Lorety liší.

Přehrát

00:00 / 00:00

O koncertu pro dvě zvonohry mluvila na Rádiu Česko manažerka festivalu Blanka Karnetová

„Liší se zásadně profilem, který zvon charakterizuje. Technologie výroby zvonu sice zůstává po staletí téměř stejná, ale zvony mají jiný profil. To znamená vzorec, který určuje tvar, parabolu zvonu, to je tajemstvím každého zvonaře,“ vysvětluje manažerka festivalu Svatováclavské slavnosti Blanka Karnetová.

„Další zásadní rozdíl je i ve vnímání zvuku. Jinak k nám doléhá zvuk například z věže pražské Lorety v kontextu s okolím a jinak posluchač vnímá moderní zvonohru z bezprostřední blízkosti, která umožní i vizuální kontakt a velmi plastický prostorový zvukový vjem,“ popisuje.

„Zvonohry nebudou hrát současně. Nebylo by to technicky možné. Na Loretánském náměstí půjde dnes večer o srovnání moderny a historie,“ dodává Blanka Karnetová.

Od 18 hodin večer zazní především hudba 18. století, ale i například Marco Uccellini, J. S. Bach, Jan Křtitel Kuchař a další.

Markéta Bartošová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme