Česko 0:0 USA

V americkém Texasu zazní Rybova vánoční mše v češtině

Do Vánoc sice zbývá ještě pět týdnů, česká vánoční hudba ale v Americe získává nové posluchače. Rybova Česká mše vánoční se představí hned v několika městech amerického Texasu. V češtině ji nastudovala hudební fakulta univerzity v Dentonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudba, klavír, muzika, noty | Foto: Talya Willson

Popěvek „Hej mistře" zazněl v Dentonu na půdě Univerzity Severního Texasu vůbec poprvé. U publika sklidila Rybova mše nadšené ovace, u zpěváků - studentů hudební fakulty - také. Byť se u českých „ř“ a „š“ a „č“ pořádně zapotili.

Brock Johnson, který zpívá basový part, se po vystoupení s úlevou směje nad svou výslovností. V tom, že jazyk byl na celé mši to nejtěžší, se s ním shodují i tři zbývající sólisté.

Přehrát

00:00 / 00:00

S texaskými hudebníky natáčela zpravodajka ČRo ve Spojených státech Lenka Kabrhelová

Slova jako „vzhled" a „třpytit" se prostě Američanům nevyslovují lehce, usmívá se sopranistka Julianna Emanski. Jak prozrazuje, aby bylo vystoupení co nejautentičtější, poslala univerzita čtveřici na deset dnů intenzivního jazykového školení do České republiky.

A to se zjevně vyplatilo - vystoupení se líbilo natolik, že mnozí v hledišti - jako třeba Tonny Berret - se už těší na další českou hudbu.

Jak vysvětluje profesor a hlavní postava celé akce Thomas Sovík, koncert je součástí celého festivalu české hudby, který představuje i díla Františka Xavera Duška, Jana Dismase Zelenky či Adama Michny z Otradovic. Rybova mše vyrazí na turné po dalších osmi texaských městech.

„V Texasu žije mnoho potomků českých imigrantů. Texaští Češi, většinou farmáři, si zachovali folklór a venkovské tradice, ale ztratili kontakt s českou kulturou a klasickou hudbou. Krajané dodnes zbožňují dechovku. Tu jim v rámci našich akcí také nabízíme. Ale zároveň se snažíme přivézt třeba smyčcové kvarteto nebo méně známé skladatele, aby nové generace věděly, že Čechy nejsou jen koláče, polka a pivo," dodává profesor hudební fakulty Univerzity Severního Texasu a potomek českých krajanů Thomas Sovík.

Lenka Kabrhelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme