V Británii se bude dražit unikátní deska, která odstartovala úspěch Beatles

V aukční síni v britském Warringtonu se za necelý měsíc rozezní písně kapely Beatles. Do dražby tam půjde unikátní gramofonová deska, která údajně odstartovala slávu legendární liverpoolské kapely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Objevené fotografie Beatles (1963–1964) – Kicking Back | Foto: Národní muzeum Praha, Paul Berriff

Deska je jedním z prvních zachovaných počinů Beatles. Gramofonovou desku označenou jako práce Paula McCartneyho a Beatles vylisovali v hudebním obchodě na londýnské Oxford Street. Brouci ji pak používali jako ukázku tvorby, když se ucházeli o kontrakt s hudební společností. Jsou na ní písně Hello Little Girl a Till There Was You.

Deska se dostala k budoucímu producentovi Beatles Georgi Martinovi z EMI. Martin prý sice s podpisem smlouvy nejprve váhal, ale nakonec souhlasil. A nelitoval.

Ukázková deska více než padesát let ležela zabalená v papíře na půdě domu jednoho britského hudebníka. Nahrávku dostal od manažera Briana Epsteina, který Beatles později proslavil. Deska nese i jeho podpis, což dokazuje její autenticitu.

Britská média nazývají desku Svatým grálem. Odborníci, kteří se fenoménem Beatles zabývají, tvrdí, že je to snad nejvzácnější kousek, který se kdy z dílny Beatles dražil.

I proto je vyvolávací cena deset tisíc liber, v přepočtu zhruba 340 tisíc korun, ale to nebude konečná cena. Kam až se částka vyšplhá, zatím nelze odhadnout.

Dražba se uskuteční 22. března a bude přenášena po internetu pro zájemce, kteří by se do ní chtěli zapojit.

Různých sběratelských kousků souvisejících s Beatles se dražilo v historii už několik. Před čtyřmi lety třeba přitáhl pozornost prodej fotografie "brouků" přecházejících Abbey Road. Na snímku šli ale v opačném směru, než je na přebalu slavného alba. Cena se vyšplhala na statisíce korun.

Za ještě víc se prodal bílý oblek, který má na této fotografii na sobě John Lennon. A velký zájem byl také o magnetofonový záznam studiové zkoušky deseti odmítnutých písní raných Beatles.

V jiné souvislosti s kapelou Beatles se objevují také články v americkém tisku. Jejich hlavní postavou je Yoko Ono. Bývalá manželka Johna Lennona se znovu rozpovídala o rozpadu kapely Beatles. Opakovaně odmítla, že by za rozpadem skupiny stála ona. Tvrdí, že je to už víc než padesát let od doby, co Beatles skončili, a fanoušci jí to stále vyčítají.

Yoko Ono k tomu dodala, že Paul McCartney je skvělý člověk, se kterým nikdy neměla žádný problém, natož konflikt. Dodnes se totiž spekuluje o tom, že Yoko Ono Johna Lennona doprovázela na každém kroku, tedy i do nahrávacího studia. To mělo být důvodem častých sporů mezi Lennonem a McCartneym. Ten se ale Yoko Ono před několik lety zastal s tím, že Beatles by se rozpadly jistě i bez ní.

Členové Beatles po rozpadu kapely v roce 1970 | Foto: Český rozhlas

Pavlína Nečásková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme