V Británii vychází album RAF Central Band věnované letcům

Vydavatelství Decca dnes vydává album hlavní kapely britského královského letectva RAF Central Band věnované hrdinům bitvy o Británii. Letos si připomínáme 70. výročí této bitvy, do které zasáhli také českoslovenští letci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příď britského bombardovacího letounu Avro Lancaster v muzeu | Foto: Jiří Hošek

Na desce je celkem šestnáct kusů, poměrně různorodých. „Je to samozřejmě hlavně hudba a zpět. Na své si přijdou nejen letci, kteří se bitvy o Británii zúčastnili, i když právě jim je deska věnována,“ poznamenal spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek ve Světě o deváté.

Kromě samotného výročí bitvy, je deska vydávána také u příležitosti výročí devadesátého založení kapely britského královského letectva - RAF Central Band. „O dva roky později se stala první kapelou, která hrála na vlnách rádia BBC v přímém přenosu,“ upřesnil Kocourek.

Na desce jsou také některé klíčové projevy válečného premiéra Winstona Churchilla o bitvě o Británii. „Jedná se o dva projevy, doprovázené vhodnou hudbou. Prvním z nich je známý Their Finest Hour (Jejich nejkrásnější hodina), v němž vzdal hold letcům,“ přiblížil Kocourek.

Druhým projevem pak je Churchillovo vystoupení v londýnském parlamentu, kde zazněla jeho památná slova, že nikdy v historii lidského konfliktu nebylo tolik lidí dlužno pouhé hrstce. „To byla narážka na relativně malý počet letců, kteří zachránili celou Británii. Mezi nimi byli i Čechoslováci, ale také Poláci a příslušníci dalších spojeneckých národů,“ uzavřel Kocourek.

Album kapely britského královského letectva RAF Central Band věnované hrdinům bitvy o Británii je možné si koupit i přes internet.

Martin Křížek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme