V Británii vychází album RAF Central Band věnované letcům

Vydavatelství Decca dnes vydává album hlavní kapely britského královského letectva RAF Central Band věnované hrdinům bitvy o Británii. Letos si připomínáme 70. výročí této bitvy, do které zasáhli také českoslovenští letci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příď britského bombardovacího letounu Avro Lancaster v muzeu | Foto: Jiří Hošek

Na desce je celkem šestnáct kusů, poměrně různorodých. „Je to samozřejmě hlavně hudba a zpět. Na své si přijdou nejen letci, kteří se bitvy o Británii zúčastnili, i když právě jim je deska věnována,“ poznamenal spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu ve Spojeném království Milan Kocourek ve Světě o deváté.

Kromě samotného výročí bitvy, je deska vydávána také u příležitosti výročí devadesátého založení kapely britského královského letectva - RAF Central Band. „O dva roky později se stala první kapelou, která hrála na vlnách rádia BBC v přímém přenosu,“ upřesnil Kocourek.

Na desce jsou také některé klíčové projevy válečného premiéra Winstona Churchilla o bitvě o Británii. „Jedná se o dva projevy, doprovázené vhodnou hudbou. Prvním z nich je známý Their Finest Hour (Jejich nejkrásnější hodina), v němž vzdal hold letcům,“ přiblížil Kocourek.

Druhým projevem pak je Churchillovo vystoupení v londýnském parlamentu, kde zazněla jeho památná slova, že nikdy v historii lidského konfliktu nebylo tolik lidí dlužno pouhé hrstce. „To byla narážka na relativně malý počet letců, kteří zachránili celou Británii. Mezi nimi byli i Čechoslováci, ale také Poláci a příslušníci dalších spojeneckých národů,“ uzavřel Kocourek.

Album kapely britského královského letectva RAF Central Band věnované hrdinům bitvy o Británii je možné si koupit i přes internet.

Martin Křížek, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme