V divadle Archa si připomenou legendární festival ve Vratislavi

Přesně před dvaceti lety se v polské Vratislavi konal Festival nezávislé československé kultury. Dva týdny před pádem komunistického režimu u nás.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

J. Hutka a R. Hladík

J. Hutka a R. Hladík | Foto: Jan Rosenauer

Do tehdy už svobodného Polska dorazily navzdory snaze komunistické StB tisíce Čechů, poprvé například naživo viděli písničkáře Hutku nebo Kryla. Dnes se v pražském divadle Archa bude na dvacet let starou akci ve Vratislavi vzpomínat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jedním z diváků památného vratislavského koncertu byl zpravodaj Českého rozhlasu na Slovensku Lubomír Smatana. Poslechněte si jeho vyprávění v Ranním interview Radiožurnálu!

Festival nezávislé československé kultury měl zvláštní atmosféru. Bylo to první neoficiální masové setkání Čechů a Poláků.

Hlavním organizátorem akce byl Miroslav Jaszynski. "Tehdy se stalo něco výjimečného i v rámci Polska. Obyvatelé Vratislavi si rozebrali stovky Čechů a ubytovali zcela neznámé lidi u sebe doma," řekl Českému rozhlasu Jaszynski.

Historik Petr Blažek dodává, že polský festival byl předehrou pádu režimu v Československu.

"Z Československa tehdy přijelo kolem tří a půl tisíce lidí. Myslím, že ten festival sehrál důležitou roli, protože ukázal stále rostoucí izolaci toho komunistického režimu u nás," je přesvědčen Blažek.

Petr Vavrouška, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme