V Londýně začíná festival BBC Proms

Dnes večer začíná v Královské Albertově síni v Londýně sezóna promenádních koncertů BBC. Jedná se o každoroční oslavu huby. Doprovází ji také literární a jiné kulturní programy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

BBC Proms, Londýn | Foto: Petr Veber

Dnešní zahajovací koncert Symfonického orchestru BBC bude pod taktovkou jeho šéfdirigenta Jiřího Bělohlávka, který bude dirigovat i poslední koncert 11. září. Bělohlávek je v Británii známý stejně jako v České republice. Šéfdirigentem BBC je od roku 2006.

Přehrát

00:00 / 00:00

BBCkoncerty.mp3

Na programu je například Osmá symfonie skladatele Gustava Mahlera. Symfonický orchestr ji uvádí k výročí 150 let od narození tohoto umělce.

Nebude chybět ani česká hudba. 29. srpna uvede Česká filharmonie uvede například Symfonické fantazie skladatele Bohuslava Martinů nebo Janáčkovu Baladu o Blaníku. Dirigovat bude sir John Eliot Gardener. Novosvětská skladatele Antonína Dvořáka zazní už 29. července v podání Birminghamského symfonického orchestru.

Letošní ročník je poznamenán úmrtím sira Charlese Mackerrase, který zemřel předevčírem ve věku 84 let. Tento věhlasný dirigent, milovník a propagátor české hudby ve světě měl původně dirigovat dva promenádní koncerty. Do orchestru BBC Filharmonic místo něj nastoupí Vasilij Sinajskij. Kdo bude řídit Skotský komorní orchestr, se zatím neví.

První promenádní koncert se v Londýně konal v roce 1895. Od počátku je hlavním záměrem seznámit co nejširší publikum za mírnou cenu s kvalitní hudební tvorbou.

Všechny koncerty londýnského festivalu BBC Proms vysílá v přímém přenosu BBC-Radio 3.

Milan Kocourek, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme