V Los Angeles budou vyhlášeny hudební ceny Grammy

Bezesporu nejvyšší metou každého umělce z hudebního průmyslu je cena, kterou každoročně uděluje Národní akademie hudebního umění a věd: Grammy. Letošní ročník má pořadové číslo 55 a nese opět i českou stopu. Nejvíce nominací posbírali američtí rockeři a rappeři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hudební ceny Grammy - 55. ročník (2013)

Hudební ceny Grammy - 55. ročník (2013) | Foto: Oficiální web Grammy Awards

Grammy sice může získat umělec, producent nebo zvukový technik jakékoli národnosti, ale realita je téměř výhradně anglo-americká. Přesto se na seznam nominovaných za záznam muzikálu Once opět dostala Markéta Irglová.

Jak se rodí vítězové? Přibližně 150 členů akademie rozdělí nahrávky do kategorií. V této fázi nic jiného nehodnotí. Nominovat mohou jen odborníci na danou oblast. Všichni ale mají možnost zasáhnout do čtyř hlavních kategorií: nahrávka roku, album roku, píseň roku a nejlepší nováček.

Přehrát

00:00 / 00:00

O cenách Grammy informovala redaktorka Jitka Benešová

Se šesti nominacemi jsou letos největšími favority rockeři a rappeři: Jay-Z a Kenye West, skupiny The Black Keys, Mumford and Sons a Fun a zpěvák Frank Ocean. Poslední čtyři jmenovaní se utkají i v kategorii album roku, kde je doplní Jack White.

Přesně poloviční šanci na zisk trofeje mají zpěvačky Carly Rae Jepsen a Kelly Clarkson, producent a DJ Skrillex nebo rapper Drake, všichni se třemi nominacemi.

Zkrátka nepřišli ani veteráni. Paul McCartney se uchází o nejlepší tradiční popové album. Bruce Springsteen zabojuje o nejlepší rockový výkon a rockové album. V metalové kategorii mají naději skupiny Iron Maiden a Megadeth.

Jitka Benešová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme