V Los Angeles začíná soud s rockovou skupinou Led Zeppelin kvůli plagiátorství

Členové rockové skupiny Led Zeppelin Jimmy Page a Robert Plant se dnes budou hájit před soudem kvůli obvinění z plagiátorství. Část jejich nejznámějšího hitu Stairway to Heaven se totiž podobá skladbě od skupiny Spirit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skupina Led Zeppelin | Foto: www.ledzeppelin.com

Píseň Stairway to Heaven vznikla na přelomu let 1970 a 71. Už o tři roky dřív ale podobný kytarový riff použila kapela Spirit u své skladby Taurus.

Týká se to prvních dvou minut písně, které jsou podle amerického soudce právě tou slavnou částí, díky které všichni poznají, že se jedná o Stairway to Heaven.

Členové skupiny Led Zeppelin se hájí tím, že Spirit nikdy neposlouchali a neznali tak ani skladbu Taurus. Obě kapely spolu ale na konci 70. let odehrály několik společných koncertů ve Spojených státech.

Kapela Spirit tvrdí, že Led Zeppelin si melodii přivlastnili právě v té době. Led Zeppelin zase tvrdí, že použité akordy byly v té době tak obvyklé, že je rozhodně nekopírovali a jejich podobnost je pouze náhodná.

Zatím není jasné, jaké odškodnění budou majitelé práv na píseň skupiny Spirit u soudu požadovat.

Píseň Stairaway to Heaven vydělala podle odhadů přes 500 milionů dolarů - to je v přepočtu víc než 12,5 miliardy korun.

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme