V Ostružné v Jeseníkách otevřeli jedinečnou expozici hudebních nástrojů z celého světa

Skiareály v Jeseníkách lákají turisty i přes léto - nabízejí nejrůznější atrakce od bobové dráhy, horských minikár až po lanové centrum. Někteří podnikatelé ale myslí i na mokré varianty - chtějí lidem nabídnout vyžití i za nepříznivého počasí. V Ostružné proto otevírají muzeum hudebních nástrojů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sbírka 600 hudebních nástrojů v Ostružné v Jeseníkách | Foto: Andrea Švubová

Expozice na návštěvníky dýchne novotou, přestože tu jsou nástroje i stovky let staré.

„Expozice zahrnuje přes 600 hudebních nástrojů. Je tu spousta nástrojů, se kterými se návštěvník nebo i muzikant běžně neseznámí, hlavně z jihovýchodní Asie – Číny a Japonska,“ říká Pavel Brhel, absolvent Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, který sbírku ladil.

„Například japonský nástroj taishogoto je taková mechanická citera. Hra na tento nástroj připomíná dříve používané psací stroje,“ ukazuje na jeden z exotických nástrojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ostružné v Jeseníkách otevírají expozicí 600 hudebních nástrojů z celého světa. Natáčela o ní Andrea Švubová

Ve sbírce se nachází i čínská citera ku-čeng. „Číňané používají nejstarší hudební systém, což je pentatonika – stupnice sloužená z celých tónů, nejsou tam žádné půltóny. Proto je ta muzika pro nás tak exotická, zajímavá a krásná,“ vysvětluje Pavel a zahraje na ukázku.

S exotickými hudebními nástroji se setkal právě při připravování expozice. „Při běžném studiu v Evropě nemá člověk šanci se s těmito nástroji seznámit. Ale díky expozici jsem se s nimi seznámil a velmi mne to lákalo. Pokud je člověk dobrý muzikant a sluchař, tak ho to samo navede.“

Majitel sbírky hudebních nástrojů v Ostružné v Jeseníkách Miloslav Muselík a muzikant Pavel Brhel, který sbírku ‚ladil‘ | Foto: Andrea Švubová

Majitel sbírky Miloslav Muselík sbírá hudební nástroje od dětství:

„Trochu více jsem se tomu začal věnovat před deseti lety. Těžko říct, který z nástrojů je zajímavější, vzácnější nebo dražší. Pro mě jsou zajímavé všechny.“

Majitel sbírky hudebních nástrojů v Ostružné v Jeseníkách Miloslav Muselík | Foto: Andrea Švubová

Ludmila Antonínová vyrazila na prodloužený víkend do Jeseníků se svým kamarádem. A protože poslední den pobytu bylo zataženo, vypravila se do muzea hudebních nástrojů.

„Já jsem úplně nadšená, už jsem pár výstav viděla, ale myslím, že taková v Česku není,“ říká paní Ludmila. „Vidíme to poprvé v životě a je to moc krásné,“ dodává její přítel.

Majitel sbírky hudebních nástrojů v Ostružné v Jeseníkách Miloslav Muselík | Foto: Andrea Švubová

Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme