V Praze jsou poprvé k vidění osobní věci Johna Lennona

Unikátní americká sbírka osobních předmětů Johna Lennona je ode dneška k vidění v Českém muzeu hudby v Praze. Kolekce pouze výjimečně opouští depozitář na Floridě, ze kterého pochází. Sbírka se v naší metropoli vystavuje v rámci celého velkého výstavního projektu Beatlemánie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Beatlemánie je ode dneška rozšířená o devět exponátů, které zatím nebyly vystavené nikde v Evropě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na výstavbu osobních předmětů Johna Lennona zve redaktorka Zuzana Filípková

K nejvzácnějším předmětům této soukromé sbírky patří Lennonova hnědá semišová bunda, kterou má člen pop-rockové skupiny The Beatles na sobě na obalu desky Rubber Soul z roku 1965.

Na jaké předměty se návštěvníci mohou těšit dál, prozradila Radiožurnálu kurátorka výstavy Veronika Seidlová: „Třeba na úžasnou stříbrnou sadu kartáče a hřebene, kterou mu věnovala Brian Epstein, manažer Beatles, a také na Lennonovu foukací harmoniku.“

V Českém muzeu hudby v Praze si můžete prohlédnout i obálku z galerie Indica, kterou dostal Lennon v roce 1967 a napsal si na ní vlastnoručně vzkaz. V této galerii se o několik měsíců dříve seznámil se svou ženou Yoko Ono. K vidění je také několik historických fotografií.

„Tato malá sbírka je ze soukromé sbírky společnosti Hardrock International, která má hlavní sídlo na Floridě. Je známá řetězcem svých kaváren, kde vystavuje memorabilie rockových hvězd, ale tyto konkrétní předměty nevystavuje běžně vůbec a doteď byly zavřené v depozitáři,“ dodává Veronika Seidlová.

Lennonovy osobní věci vystavuje Českém muzeum hudby do 15. září, celá výstava Beatlemánie ale potrvá až do ledna 2011. Fenomén slavných liverpoolských Brouků, kteří u nás nikdy nevystoupili, si můžete připomenout alespoň touto cestou.

Martin Hromádka, Zuzana Filípková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme