V Římě se při varhanním koncertu vzpomínalo na mučedníky

V římské bazilice svaté Praxedy si věřící připomněli varhanním koncertem všechny mučedníky a lidi, kteří trpěli za víru, například pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Akci uspořádalo velvyslanectví České republiky při Svatém Stolci pod patronátem ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga a pražského arcibiskupa Dominika Duky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bazilika svaté Praxedy v Římě

Bazilika svaté Praxedy v Římě | Foto: Vědunka Lunardi

Kostel svaté Praxedy je jedním z nejstarších římských kostelů a nachází se nedaleko mnohem známější a navštěvovanější baziliky Santa Maria Maggiore.

Pro slavnostní varhanní koncert byl kostel zvolen proto, že v něm byl pochován v pořadí třetí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna, který zemřel v Římě v roce 1400. Dodnes ho připomíná původní náhrobní deska v levé postranní lodi bazilky.

Jan z Jenštejna se stal pražským arcibiskupem už za Karla IV., ale s jeho následníkem, Václavem IV., vycházel pouze v prvních letech. Pak se jejich názory rozešly. V podstatě se jednalo o to, že Jan z Jenštejna hájil stanovisko církevního hierarchy, zatímco král hájil stanovisko nadřazení panovnické moci. Nakonec musel Jan z Jenštejna Čechy opustit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice v Itálii Vědunka Lunardi hovoří o varhanním koncertu v pořadu Svět o jedné na Rádiu Česko.mp3

Kardinál Miloslav Vlk připomněl všechny mučedníky víry, ty prvokřesťanské z prvních století i mučedníky komunismu a všechny, kteří zemřeli ve vězení nebo po propuštění z vězení, mnichy a řádové sestry. Kardinál se spolu s účastníky modlil za to, aby i dnes lidé byli schopni obětovat se pro druhé, pro společnost, pro víru.

Na varhany hrál při koncertu Pavel Černý. Uvedl skladby Antonína Dvořáka, Josefa Suka, Janáčka, Bohuslava Martinů, své vlastní improvizace a na závěr Motto ostinato Petra Ebena. Na koncert a vzpomínku na ty, kdo trpěli za víru, přišli zejména věřící z České republiky, Polska a Slovenska.

Vědunka Lunardi, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme