V USA se našel zpěvák pro 'nezazpívatelnou' skladbu De Profundis

Zhruba před půl rokem hledala nahrávací společnost zpěváka, který dokáže zazpívat skladbu velšského skladatele Paula Mealora De Profundis neboli Z hlubin. Skladba totiž obsahuje mimořádně hluboké tóny a naděje na nalezení potřebného hlasu nebyla velká. Hlas se ale našel, jeho majitelem je americký operní zpěvák Tim Storms.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slatiňany - Prodaná nevěsta | Foto: Lukáš Peška

"Bylo mi asi osm, když jsem zjistil, že dokážu zazpívat hluboké basy. Postupem času se hlas ještě prohluboval, v pubertě ani k žádnému zlomu nedošlo, měl jsem hluboký hlas už před pubertou," řekl Tim Storms v BBC.

Tam zazpíval právě část skladby a předvedl svůj neuvěřitelný rejstřík.
Hluboké E je mimořádně nízký tón, o více než dvě oktávy nižší než jednočárkované C. Není ale pravdou, že by ho téměř nikdo nedokázal zazpívat.

„Je to trochu klamné, protože hluboké E se v operách běžně vyskytuje. Ale zpěv v té ukázce se pořád pohyboval v této poloze. Je trochu něco jiného zpívat část skladby nebo celou skladbu kolem toho E, kdežto v operách se ten tón objeví jednou dvakrát,“ vysvětluje sólista plzeňské opery Pavel Horáček, který rovněž zpívá basem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Rádia Česko byl sólista plzeňské opery Pavel Horáček

Operní zpěváci podle něj hluboké E nezpívají příliš často, ale setkávají se s ním. „Například v Prodané nevěstě je postava Kecala opravdu vysoko položená, ale má tam jedno hluboké E, které se musí ozvat. Totéž je třeba v Daliborovi.“

Obtížné jsou podle něj hlavně skladby, kdy je část tónů položena vysoko a část naopak hluboko. Existují i role, které jsou na nižší poloze přímo založeny, jedna taková je třeba v Mozartově Kouzelné flétně.

Rozsah každého hlasu je přirozeně dán. Cvičením a „vyzpíváváním se“ jde podle Horáčka rozsah rozšířit jak nahoru, tak dolů.

„Nahoru to jde o něco víc, protože tam je více hlavové rezonance, to se dá prohloubit. Směrem dolů se dá rozsah rozšířit o jeden, dva tóny. Hluboký rejstřík má prsní rezonance, která je víceméně dána od přírody,“ doplňuje Horáček.

Dana Votýpková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme