Ve 48 letech zemřel hudebník Filip Topol, frontman kapely Psí vojáci

Ve věku 48 let dnes zemřel hudebník a básník Filip Topol. Agentuře ČTK to potvrdil Topolův manažer Romek Hanzlík, podle nějž smrt nastala po „krátké a těžké nemoci“. Filip Topol proslul zejména jako frontman undergroundové kapely Psí vojáci, kde hrál na piano a zpíval, ale natočil i sólová alba, psal beletrii a zahrál si ve filmu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filip Topol

Filip Topol | Foto: Jan Rosenauer

Skupinu Psí vojáci založil Filip Topol se svými spolužáky už na základní škole, v roce 1979.

„S tím Honzou Hazukou, kterej byl baskytarista, zakládající člen, tak s ním jsem seděl celou dobu v lavici. Pamatuju si, že mě napadlo založit tu kapelu, což bylo pod vlivem Doors hlavně. Tam nebylo nějaký velký přemejšlení, ono to vzniklo naprosto přirozeně,“ popsal Topol vznik kapely.

Poslední koncert se skupinou Psí vojáci, kterou Topol v posledních měsících po pauze obnovil, odehrál 25. května v Amsterdamu.

Ještě před vznikem kapely však stihl jedno památné vystoupení. V roce 1978 si Topol zahrál na chalupě tehdejšího disidenta Václava Havla na Hrádečku. Po letech vzpomínal, jak zápasil s nástrojem svého kolegy z legendárních The Plastic People of the Universe.

„Já jsem měl šílenou trému, tam jsem hrál na Janíčkovy elektrický klávesy. Měly takovej pedál a hrály jenom, když byl ten pedál stlačenej. Mně na tom ta noha tak skákala tou nervózou, že to muselo bejt dost psychedelický. Ale mělo to, myslím, velkej ohlas, že se to líbilo a tak,“ vyprávěl.

Největší úspěch přišel po revoluci

Na piano hrál Filip Topol od pěti let a i to byl možná důvod, proč se rytmika Psích vojáků obešla bez kytary.

I když by to do pozdějšího frontmana asi málokdo řekl, jako dítě se intenzivně věnoval také lepení leteckých modelů. Jeho osud byl ovšem spojen především s hudbou a Psími vojáky.

Ani Filip Topol, syn dramatika Josefa Topola a bratr známého spisovatele Jáchyma, se nevyhnul pozornosti Státní bezpečnosti.

„My jsme si to představovali hrozně naivně, nebo aspoň já. Že to je nádhernej start – sportovní haly před tolika lidma. Měsíc potom jsem dostal první předvolání na StB. Tam jsem musel ještě s mámou, protože mně neplatila občanka,“ líčil Topol.

Největší slávu si Filip Topol se svou kapelou užil v 90. letech. Tehdy vyprodávali velké sály a žili život opravdových hudebních hvězd. To si ovšem vybralo daň na Filipově zdraví.

Fanoušci si ho nejspíš uchovají v paměti jako pianistu, který se strhujícím způsobem rval na pódiu se svými texty a tóny.

Květa Moravcová, Eva Rajlichová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme