Vedle sebe Epoque Quartet, za zády SOČR. Bárta vystoupí netradičně v Obecním domě

Dan Bárta se rozhodl své písně zazpívat posluchačům trochu jinak. Půjde o sólo pro mužský hlas a symfonický orchestr. Na koncertě v pražském Obecním domě se dnes představí společně s Epoque Quartetem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu. Program by měl bortit hranice mezi vážnou a populární hudbou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dan Bárta | Foto: Goran Tačevski

Dan Bárta jako překvapení a zároveň posluchačský vrchol večera. Se smyčcovým kvartetem už vystupoval. Nové pro něj bude spojení se symfonickým orchestrem.

„To, co by na tom mohlo být skutečně experiment, je to, že tam tentokrát nebude rytmická sekce. Budeme si to muset hezky uhrát bez toho, že by nám tam pomáhal basák s bubeníkem,“ poznamenal Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čím bude zvláštní dnešní vystoupení Dana Bárty, Epoque Quartetu a SOČRu v Obecním domě, zjišťoval Radek Kříž

Za zády bude mít symfonický orchestr a vedle sebe Epoque Quartet. Čtyři muzikanti, rádi překračují hudební hranice a Dana Bártu doprovodí ve třech písních. Pak sami odehrají několik premiér. Jednou z nich bude i Cigánská ouvertura mladého skladatele Petra Wajsara. Napsal ji po výletu do Košic.

„Šel jsem tam na sídliště Luník, udělal jsem si cyklistický výlet, a pak jsem tam ještě potkal takového velice zvláštního člověka. Je to místní bezdomovec, který mě provedl Košicemi tak neuvěřitelným způsobem, že jsem se do něho takřka zamiloval. A říkal jsem si, že pro smyčce je to vhodné téma, housle jsou zkrátka typický cikánský nástroj, a tak jsem se ubral touto cestou,“ podotkl Wajsar.

Pro violoncellistu Víta Petráška z Epoque Quartetu jsou premiéry jedním ze způsobů jak mít radost z hudby a vystupování.

„Jsme zvyklí hrát premiéry, jsme zvyklí hrát věci, které jsou do určité míry přesahového charakteru. Tentokrát jsme oslovili právě Péťu Wajsara, Martina Kumžáka a Honzu Kučeru, aby nám napsali něco ze své dílny, což udělali a překvapili nás svými výtvory velice příjemně,“ dodal Petrášek.

Koncert začíná dnes v 19.30 ve Smetanově síni Obecního domu. Živě ho bude přenášet stanice Českého rozhlasu Vltava.

ČRo, Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme