Vicente Amigo obohacuje flamenco o prvky z jiných žánrů

Jeden z nejvýznamnějších protagonistů flamenca Vicente Amigo se po šesti letech vrací do Prahy. Dnešní koncert pořádaný v pražském divadle Hybernia v rámci festivalu Kytara napříč žánry se proto zaměří právě na hudební žánr pocházející z jihošpanělské Andalusie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kytara | Foto: Fotobanka stock.xchng

Koncert je nazvaný podle kytaristovy předposlední desky Paseo de Gracia. „Bude mít ansámbl, ve kterém jsou nejen instrumentalisté, ale také zpěváci a tanečníci – to k těm flamencovým kapelníkům vždycky patří,“ láká Ondřej Konrád z Českého rozhlasu 6.

Vicente Amigo v minulosti spolupracoval s řadou hudebníků věnujících se jiným žánrům, ať už se jednalo o jazzmany nebo Davida Bowieho či Stinga. Podobná hudební fúze ovšem není žádnou výjimkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ondřej Konrád z Českého rozhlasu 6 představuje flamenco v podání kytaristy Amiga

„Flamenco je hodně pružná hudba. Dobře se pojí s některými jinými žánry, konkrétně s jazzem nebo takovou dospělou, sofistikovanější populární hudbou,“ říká Konrád.

Amigo je přední představitel střední generace flamencových kytaristů. Ta nastoupila po silné generaci z počátku 70. let, kterou zastupuje především virtuóz Paco de Lucia.

Tehdy se původně lidová hudba proslavila celosvětově, především díky filmům Carlose Saury, ve kterých hrálo flamenco významnou roli.

„Vicente Amigo měl tedy cestu do značné míry prošlapanou, ale zase na druhé straně on tu hudbu rozhodně obohacuje, hlavně po technické stránce,“ myslí si Konrád.

Na rozdíl od legendárního de Luciy, který se věnuje spíše interpretaci klasických skladeb, je Amigo podle Konráda dynamičtější:

„Amigo je takový méně – jak už to tak u mladších generací bývá – vázaný k tradici. Na jednu stranu ji nesmírně uctívá, na druhé straně do ní vkládá nejrůznější prvky z takového téměř až pop-jazzu. I když to není třeba slyšitelné na první poslech, evidentní to je.“

Ondřej Konrád, Jana Vondráčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme