Vítězkou Eurovize je Ukrajinka Džamala. Gabriela Gunčíková skončila na 25. místě

Vítězkou mezinárodní hudební soutěže Eurovision Song Contest se stala ukrajinská zpěvačka Džamala. Do finále 61. ročníku ve Stockholmu postoupili představitelé 26 zemí včetně Gabriely Gunčíkové. Česká republika tak měla poprvé v historii zástupce i v posledním kole a nakonec obsadila 25., tedy předposlední místo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězkou letošního ročníku Eurovize je Ukrajinka Džamala | Zdroj: ČTK

Vítězná píseň má název 1944 a pojednává o deportaci etnických Tatarů z Krymu za druhé světové války. Vystěhovat je nechal tehdejší vládce Sovětského svazu Josef Stalin. Ukrajinka Džamala se tak ocitla na hraně pravidel, které písně s politickými texty zakazují.

Dvaatřicetiletá zpěvačka, herečka a skladatelka, která má na kontě už několik alb, předstihla druhou Australanku Dami Im o 20 bodů.

Moderátoři diváky ale napínali až do poslední chvíle. Rus Sergej Lazarev, který se umístil třetí, totiž získal nejvíc hlasů od diváků. Až do konce tak měl naději na vítězství.

První česká účast ve finále

Za Česko vystoupila 22letá Gabriela Gunčíková s písní I Stand. Hlasování poroty pro ni začalo slibně. Od odborníků z ostatních zemí získala 41 bodů. Její píseň si ale nezískala přízeň diváků, od kterých nakonec nedostala jediný bod. Skončila proto na 25. místě před posledním Německem.

I přesto je ale nejúspěšnější Češkou v historii soutěže. Jejím předchůdcům, mezi které patří skupiny Kabát, Gipsy.cz nebo zpěvačka Tereza Kerndlová, se nepodařilo postoupit ani do finále.

Malou cenou útěchy pro ni navíc může být titul Miss Eurovize. Od polských fanoušků ho dostala už před několika týdny.

O rozhodnutí se půl napůl dělí diváci a odborníci. Z každé země přidělují diváci i porota body deseti písním, které je nejvíc zaujali.

Zatímco sudí z jednotlivých zemí se musí dohodnout, lidem u televizních obrazovek stačí posílat SMS zprávy nebo hlasovat pomocí aplikace. Nesmí ale podpořit kandidáta ze své domoviny.

České publikum se shodlo s většinou a nejvíc bodů od něj získala vítězka Džamala. Porotci jednomyslně podpořili 17letého Švéda Franse, který nakonec skončil až pátý.

Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme