Vražda jako krásné umění

Na Štědrý den nadělili hudební dárek zdarma nejen Gorillaz, ale i švédští jj. Mixtapem Kills zabili, jak podstata velí, skladby slavnějších kolegů a připravili desítku převážně snových skladeb s velmi známými hudebními podklady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jj | Foto: Secretly Canadian

Formát mixtape hraje v hiphopové kultuře velmi specifickou roli – pro upřesnění: jsou to nelegálně vydávané nahrávky, na nichž rappeři zkouší svůj um do instrumentálních podkladů svých obvykle slavnějších kolegů. Je to rap v jeho čisté podobě, neřeší se autorská práva ani komerční potenciál. Trochu záhadné švédské duo jj, které má za sebou dvě studiové desky, tento koncept využilo pro svoji nahrávku Kills, kterou píchlo k volnému stažení na internet na Štědrý den. Zvláštních dreampopových variací se zde dočkaly hiphopové hity od Lil Waynea, Jay-Zho nebo Kanye Westa.

jj si koncept mixtapes přenesli do svého stylu prosluněných baleárských nálad – do hiphopových beatů místo drsných rapperů teď texty o gangsterských snech zpívá svým éterickým hlasem Elin Kastlander. Je to pozoruhodná písničková dekonstrukce, která funguje na několika rovinách – od genderových převleků až po zvláštní opar melancholie, kterou jj nové verze obalili. Hédonistická suita Still Dre nebo newyorská hymna Empire State of Mind tak najednou kompletně mění nálady.

jj | Foto: Secretly Canadian

Není to nic radikálně nového, podobně už montovali hiphopové beaty a halucinační elektronické plochy Massive Attack nebo Boards Of Canada v devadesátkách, ale u jj jde o demontáže skutečných rapových hitů a v tom je to novátorské. V kontextu současné indie scény, na níž třeba The xx hrají coververze Aaliyah nebo kapela Framing Hanley nedávno bodovala v americké hitparádě s novou verzí Lollipop od Lil Waynea, jsou jj další připomínkou toho, že dnes už nelze omezovat hudbu na žánrová ghetta nebo popírat vlivy jednoho žánru na druhý – byť by to bylo na první pohled neuvěřitelné, jako v tomto případě.

jj dosáhli s pomocí svých hiphopových hrdinů zvuku, o který se – nutno říct, že marně – snažili na své druhé dlouhohrající desce jj no. 3. Třeba jim tato černá infuze dodá novou energii pro příští nahrávku. Její název Kills prý odkazuje k výrazu, který Lil Wayne použil v upoutávce na svůj vlastní mixtape No Ceilings. Weezzy tam tvrdí, že když dělá mixtape a sampluje beaty jiných rapperů, nezabíjí rappery, ale jejich skladby. A jj to udělali podobně. Krásně zabili.

jj - Kills si můžete stáhnout ZDE

Karel Veselý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme