Vzácné housle z dílny Stradivariho jsou k vidění v budově Českého rozhlasu

Unikátní housle Antonia Stradivariho je možné vidět i slyšet na výstavě v budově Českého rozhlasu v Praze. Přivezl je sem potomek slavného houslaře Luca Stradivari. Nástroj z roku 1715 pochází z muzea, které Luca spolu s dalšími členy rodiny založil v Cremoně.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vernisáž mistrovských houslí v Českém rozhlase

Vernisáž mistrovských houslí v Českém rozhlase | Foto: Filip Jandourek

Na výstavě, kterou v Galerii Vinohradská 12 připravil Jaroslav Svěcený, se představí mistrovské housle několika staletí. Mezi nimi i ty od Stradivariho.

Exemplář zapůjčil právě potomek slavného rodu Luca Stradivari.

„Kdysi jsme měli doma troje originální housle. Ale bylo příliš náročné se o ně starat. Bylo nutné na ně neustále hrát, navíc otázka pojištění. Nemohli jsme nikdy odjet, nechat dům opuštěný,“ vzpomínal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rodina Stradivari všechny originály houslí přenechala muzeu. Vzácný exponát zapůjčila i na výstavu v ČRo. Podrobnosti zjišťovala Klára Fleyberková

„Díky muzeu Stradivariho jsme problém péče o tyto vzácné nástroje i o obrazy a další předměty vyřešili. Teď se z nich může radovat i veřejnost."

Výstavu připravil slavný houslista a soudní znalec v oboru smyčcové hudební nástroje Jaroslav Svěcený. Kromě mistrovských nástrojů uvidí veřejnost i některé rarity.

„Například tu budou k vidění i slyšení housle ze žuly nebo z mramoru guatemalského, ale ta stěžejní kolekce se bude postupně měnit, protože budu mít čas komentovaných prohlídek a nástroje budou z českých, německých, italských, francouzských, rakouských a švýcarských sbírek,“ popsal.

Výstava bude otevřena po celý měsíc květen každý čtvrtek od 12 do 18 hodin.

Vernisáž mistrovských houslí v Českém rozhlase | Foto: Filip Jandourek

Marina Feltlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme