Wave Gotik Treffen – pětidenní svátek

Wave Gotik Treffen se od poměrně malé akce pro dvě stovky fanoušků v roce 1991 rozrostl v největší mezinárodní gotickou událost vůbec – hostí snad všechna hudební jména, která na temné scéně něco znamenají. Setkání lidí z celého světa s podobnými zájmy kolem svatodušních svátků letnic zcela pohltí německé Lipsko i letos, započne 9. a skončí 13. června. Festival se rozrostl o pátý den fungování díky čtvrtečnímu ohlédnutí za vystupujícími prvního ročníku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Publikum na Wave Gotik Treffen | Foto: Wave Gotik Treffen

Čím se liší tento festival od jiných, i žánrově podobně laděných festivalů, vysvětluje člen užšího organizačního týmu Cornelius Brach. „Wave Gotik Treffen není běžný hudební festival, ale v pravém slova smyslu Treffen, tedy setkání. Potkávají se zde goths z celého světa a nevídanou zvláštností je i rozprostření akcí doslova po celém městě, takže máme více než 20 různých míst, kde se něco děje – od malých po velké scény, a tak si každý najde to, co mu nejlépe vyhovuje. Ovšem k vidění zdaleka není jen hudba, ale i nejrůznější spektrum dalších kulturních aktivit – autorská čtení, výstavy, filmové projekce, velké středověké tržiště, nevyhýbáme se ani klasické hudbě… Zkrátka Wave Gotik Treffen toho poskytuje opravdu mnohem víc, než co si pod slovemfest většinou představujete. Už jen proto, že čtyři dny potkáváte v ulicích jenom goths, což vytváří atmosféru, se kterou se jinde na světě asi nesetkáte.“

Soudě podle explozivního line-upu jmen, který najdete na stránkách www.wave-gotik-treffen.de, předčí obsahem i kvalitou největší očekávání domácích i zahraničních fanoušků gotické hudby. Mezi třemi stovkami interpretů se představí takové hvězdy jako The Fields Of The Nephilim, Front 242, Killing Joke nebo The Misfits, ale WGT nezapomíná ani na vycházející naděje, které v denním playlistu Radia Wave reprezentují například Ulterior. Českou scénu zastoupí Luno, slovenskou ostřílení mazáci The Last Days of Jesus. Slyšet můžete vše od synthpopu přes gothic a death rock až k ebm a industrialu. Dramaturgie Wave Gotik Treffen se však nevyhýbá ani středověké hudbě, neofolku, ambientu, post punku nebo psychobilly, a tak si na své přijde opravdu každý. Specifická jsou i koncertní místa a kluby, které zahrnují mimo jiné starobylé sklepení Moritzbastei, hrobku-monument padlých v bitvě roku 1813, hlavní lipskou divadelní scénu i ohromnou tovární halu Werk II.

Front 242 | Foto: Daniela Vorndran

Čtyřdenní slavnost však nabízí mnohem víc než jen výběr té nejlepší současné gothic hudby – k disposici jsou středověké vesničky s trhem, místa s autorským čtením a projekcemi filmů, možnost navštívit řadu výstav (letos například Český kubismus Artěl 1908–1935) a zapomenout nemůžeme ani na viktoriánský piknik a výstavní komplex AGRA, který se po dobu festivalu promění v největší gotické tržiště světa.

Zásadní devízou Wave Gotik Treffen je ale i přes mohutnost akce neopakovatelná atmosféra pospolitosti, kterou se toto setkání vymyká obdobně velkým hudebním událostem kdekoliv na světě. Nepřenositelný zážitek se těžko vměstnává do rozhlasové pozvánky. Přijeďte a uvidíte!

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme