William Fitzsimmons – psychoterapeut s kytarou v ruce

Po dvou letech se do Prahy vrací charismatický písničkář William Fitzsimmons. V útulném prostředí kavárny Potrvá v pražských Dejvicích představí 30. června svoje zbrusu nové album Gold In The Shadow.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

William Fitzsimmons

William Fitzsimmons | Foto: Erin Brown

Dnešní doba přeje introvertům. Díky internetu nemusíte vytáhnout paty ze své ložnice, můžete si brkat potichu ve vlastní posteli, a přesto se o vás mohou dozvědět tisíce fanoušků na druhé straně zeměkoule. To je i případ syna nevidomých rodičů z amerického Pittsburghu Williama Fitzsimmonse, který takto stvořil svoje rané nahrávky. Absence zraku jitří ostatní smysly, a tak není divu, že oba rodiče jsou náruživí muzikanti, kteří doma instalovali dokonce i podomácku vyrobené malé varhany. William se tedy s pomocí rodičů naučil hrát na dlouhou řadu nástrojů. Kytara mu ale k srdci přirostla nejvíc. Ještě než se mladý písničkář vrhl plně na hudební dráhu, vystudoval psychoterapii a věnoval se několik let jako lékař těžce duševně nemocným pacientům. Během té doby začal psát znovu písně. A to nejen jako přípravné cvičení pro svou psychiatrickou praxi, ale skládání písniček fungovalo i jako osobní katarze, jak se vypořádat s vlastní dlouholetou psychickou chorobou.

William Fitzsimmons si svůj debut Until When We Are Ghostsi sám produkoval a kromě všemožných strunných nástrojů na něm uslyšíme i melodiku a piáno. Na druhém albu Goodnight už přivítal v obýváku několik hostí a o propagaci v Evropě se postaralo vydavatelství Haldern Pop Records. Až pro své třetí album The Sparrow and The Crow využil výdobytky nahrávacího studia. Krom internetu pomohli zručnému písničkáři i hudební dramaturgové amerických televizních seriálů, kde jeho skladby mnohokrát zazněly.

William Fitzsimmons | Foto: Erin Brown

Přes domácí produkci měly skladby Williama Fitzsimmonse poměrně velký ohlas. Objevila se přirovnání k Sufjanu Stevensovi, Iron & Wine nebo pozdní tvorbě Elliotta Smithe. Zatímco první dvě desky zaujaly především komunitu fanoušků hltající jeho zprávy na MySpace profilu, aranžérsky košatější deska The Sparrow and The Crow nevyhýbající se ani smyčcům a jemné elektronice schytala skvělá hodnocení hned po svém vydání u široké novinářské obce. Není divu, že získala mnohá ocenění, mezi nimiž ční první místo internetového obchodu s hudbou iTunes v jejich písničkářském žebříčku roku 2008.

Celá Williamova tvorba je plná autobiografických odkazů. První dvě desky byly expozicí jeho neortodoxní výchovy a popisovaly situace okolo rozpadu manželství jeho rodičů. To Fitzsimmons stále ještě držel terapeutickou praxi. Zájem o jeho hudbu ale brzy přesáhnul stíhatelnou mez a abnormální autorova vytíženost spojená s obnovenými psychickými potížemi si brzy vybrala těžkou daň. The Sparrow and The Crow už nepopisuje hořké události z dětství, ale vypráví o temných okamžicích okolo jeho vlastního rozvodu po téměř desetiletém manželském soužití.

William Fitzsimmons - Gold In The Shadow | Foto: Nettwerk Records

Poprvé se William Fitzsimmons představil v Praze na koncertu před dvěma roky v Chapeau Rouge. Letos se chystá do Evropy, včetně našeho hlavního města, s novou deskou Gold In The Shadow. Ta už se tolik nebrodí v depresivním bahnu, ale poprvé má ambice se v tématech rozhlížet okolo sebe. Williams sám svou pozici glosoval takto: „Dosáhl jsem bodu, kdy buď nad svou nemocí zvítězím, nebo se střemhlav propadnu do samotného pekla. Tak či onak jsem zde, abych pokračoval v započaté práci...“ Po ztrátách je na řadě křehká naděje.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme