Yeasayer: „Internetu vděčíme za všechno...“

Brooklynská parta Yeasayer vydala v letošním roce druhou desku Odd Blood. A jak už to tak bývá zvykem, vyráží ji propagovat po celém světě. Podruhé se dostává se svojí muzikou i do Evropy a my budeme mít příležitost spatřit tyto Američany i v České republice. Yeasayer vystoupí 16. srpna v pražském Lucerna Music Baru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Yeasayer

Yeasayer | Foto: Press kit

Při této příležitosti jsme se spojili s Irou Wolfem Tutonem, abychom si popovídali nejen o kořenech hudby trojice, ale také o tom, jak je pro ně důležitá mezinárodní blogová komunita.

Přehrát

00:00 / 00:00

Yeasayer: „Internetu vděčíme za všechno...“

Hudba Yeasayer je většinou označována za pop. Ale pop jako žánr byl před pár lety spíše pěkně smrdutou žumpou než proudem hudby, na kterou mohli být protagonisté a fanoušci pyšní. Proč jste začali hrát právě pop?
Co je ale pop? To je ohromně rozsáhlá oblast populární hudby, která se neustále proměňuje. Jednou do ní spadá i funk, podruhé hip hop a tak dále. Jeho definice se proměňuje v čase. Osobně jsme se snažili překonat zaběhané tradiční limity tradičního popu a postavit svoje písničky na té hudbě, kterou neustále obdivujeme. Tou je taneční hudba začátku devadesátých let a britská rokenrolová invaze šedesátých let, v čele s famózními Beatles.

Yeasayer | Foto: Press kit


Bylo ovlivnění Yeasayer britskými šedesátkami zásadní?
Myslím si, že každý, kdo se snaží dělat dobrý pop, nemůže minout tu záplavu vynikajících britských kapel z šedesátých, ale i sedmdesátých let. Já například miluji Beatles. Už jako malý jsme měl doma všechny jejich desky a dokázal jsem zazpívat všechny jejich písničky.

Vaše popularita prudce vzrostla poté, co jste umístili své první singly volně ke stažení na internet. Chápu, proč se k tomuto kroku uchylují začínající kapely. Myslíš si ale, že je to dobrý marketingový tah i pro zavedené kapely?
Osobně si myslím, že to je budoucnost. Protože i když mluvíme o tom, že hudba Yeasayer je pop, neznamená to, že ji hrají americká rádia. My nejsme Christina Aguilera a spol. Náš svět je úplně jinde, a kdyby nebylo internetu, nikdo by se o nás nedozvěděl. Hrozně si z tohoto důvodu vážíme, že můžeme koncertovat všude po světě. O globalizaci se neustále hovoří v negativním slova smyslu, ale my například vděčíme internetu a propojování lidí napříč světadíly za všechno. Yeasayer si rozhodně na globalizaci nemůže stěžovat.

Yeasayer | Foto: Press kit

Vyrážíte podruhé dobýt Evropu. V čem je evropský trh jiný než americký?
Evropa – a Anglie speciálně – je především díky úplně jiné rozhlasové kultuře pro nás novou zkušeností. V Americe jsme se dostali nejdále do kolejních rádií, zato v Anglii mám pocit, že se i komerční média snaží objevovat novou hudbu, jsou progresivnější. I z tohoto úhlu pohledu, když se zase vrátíme trochu nazpět, jsou blogová kultura a význam hudebních portálů pro kapely, jako je ta naše, neskutečně důležité. A to nejen pro samotné hudebníky a fanoušky, ale nakonec i pro tištěná média, která poté dění z webu přetavují do nových trendů.

V jednom rozhovoru s vámi jsem se dočetl, že cesta k tvorbě jednotlivých zvuků na novém albu Odd Blood byla pěkně obtížná. Jak složité je z tohoto důvodu hrát nové písně naživo?
Prezentování naší hudby naživo je naprosto odlišná disciplína od procesu přípravy nové desky. Před turné jsou zásadní především naše testy ve zkušebně, kdy přemýšlíme, co se dá z aranží vyhodit a co je naopak pro písničku esenciální. Co se dá zahrát naživo a co se musí schovat do předtočených základů. Je to alchymie, která může být v určitý okamžik otravná, ale nakonec, alespoň mně osobně, přinese spoustu zkušeností, které se při dalším procesu komponování nebo aranžování rozhodně neztratí.

Yeasayer | Foto: Press kit

PŘEČTĚTE SI A POSLECHNĚTE: Odd Blood v Desce týdne

Mnoho kapel dnes míchá pop s world music elementy. Odkud se berou ve vaší muzice?
Když jsem byl ještě teenager, nesdílel jsem se svými spolužáky nadšení pro garážový rock, který byl tehdy v kurzu. Pravidelně jsem nasedal do autobusu do Filadelfie a raboval jsem místní obchody s deskami, které se čím dál tím víc plnily hudbou malých labelů vydávajících hudbu západní nebo východní Afriky. Druhá vlna přístupu k world music přišla s nástupem internetu, kdy se virtuální prostor stal největší online knihovnou. A co si budeme povídat, právě africká muzika je zcela zásadní součástí americké kultury. Vždyť i takový velikán jako James Brown pouze brutálně vybrakoval odkaz Fely Kutiho, těch významných vlivů se za posledních čtyřicet let nashromáždilo víc než dost. I když se dnes snaží hudebníci tvořit originální hudbu, těch nepřímých vlivů, i z world music oblasti, se prostě nezbaví. Já dodnes pravidelně navštěvuji obchody s deskami a snažím se zde najít dobrou tradiční muziku, například z Indie, kterou na iTunes stále ještě nenajdete.



Vaše první album zní odlišně od letošní novinky. Stojí za změnou zvýšená koncertní aktivita, nebo snaha ve studiu odlišit nové písně od starších?
Myslím, že hlavní zásluhu na našem vývoji má zkušenost z živého hraní. Naše nové písničky prošly zatěžkávací zkouškou každodenního hraní a postupně se z nich vykrystalizovaly mnohem tanečnější pecky, než jsme měli původně v plánu vydat. Dva roky jsme na turné přemýšleli, kam naši hudbu posunout, a dnes jsme tedy v taneční fázi. Tím chci říct, že proces vývoje Yeasayer rozhodně nekončí, a sám jsem zvědavý, kam se do budoucna pohneme.

Jako Yeasayer budete hrát poprvé v Praze. Bude to tvoje první návštěva Prahy?
Nikoli. V Praze jsem byl, když mi bylo osmnáct, s jedním pěveckým sborem a procestovali jsme Českou republiku a Polsko. V Praze jsme zpívali v kostele, který je na jednom z nejdůležitějších náměstí, ale teď si opravdu nevzpomenu, jak se ten kostel jmenoval. Byla to super zkušenost, protože jsme nespali po hotelech, ale vždy jsme získali azyl u českých rodin doma a mohli tak nasát více z místní atmosféry. Už z tohoto důvodu jsem zvědavý, co se u vás změnilo.

Tak vidíte. Yeasayer jsou partou, která umí nejen tvořit hybnou popovou muziku, která vás nenechá v klidu, ale o svém směřování také poctivě přemýšlí. I z tohoto důvodu byste neměli na koncertu Yeasayer chybět. Ještě jednou opakuji, že proběhne 16. srpna v pražském Lucerna Music Baru.

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme