Z kanadských garáží na Sedmičku

Ve čtvrtek 24. března zahrají v pražském klubu 007 dvě mladé kanadské kapely, které stojí na čele současné vlny revivalu garážového power-popu - montrealští Sonic Avenues a ottawští Steve Adamyk Band. Jejich veselý a melodický rokenrol doplní punkoví úderníci Glasses z Německa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Steve Adamyk Band | Foto: Dave Forcier

Kanadské kapely Sonic Avenues a Steve Adamyk Band patří k reprezentantům opětovné resuscitace garážového power-popu. Tenhle vskutku nepřekombinovaný žánr se zrodil někdy počátkem 70. let jako kříženec hutného rockového zvuku, punkové údernosti a sladkých melodií, jaké nabízeli třeba Beach Boys nebo Beatles. Power-popové kapely tehdy zaznamenaly první velkou vlnu zájmu, která odezněla začátkem osmé dekády. V devadesátých letech se ale opět (inspirováni tehdy osvěženou alternativně kytarovou scénou) vynořují power-poppeři noví a dohromady se znovu dávají i někteří zasloužilci z počátků žánru, aby svorně vydávali u nezávislých labelů.

Sonic Avenues ani Steve Adamyk Band ovšem mezi veterány nepatří. Prvně jmenovaní mají na kontě pouze jedno, dva roky staré eponymní elpíčko (ani ne půlhodinové) a podobně jsou na tom i druzí, jejichž loňské Steve Adamyk Band LP jen lehce přesahuje dvacet minut. Což v žánru zasvěceném chytlavým, maximálně tříminutovým vypalovačkám není na závadu.

Sonic Avenues | Foto: Gordon Ball

Důležitým elementem u power-popu je i sugestivní radost z energického hraní, která je jasně cítit už ze studiových nahrávek. To třetí kapela, která čtvrteční večer otevře, tedy němečtí Glasses, sází místo pozitivního náboje na nefalšovaný punkový vztek. Jejich agresivní nářez s pořádně expresivním ženským vokálem se postará o to, aby byla hladina energie od začátku koncertu pořádně vysoká.

24. března v pražském klubu 007: exkurze do současného kanadského power-popu se Steve Adamyk Band a Sonic Avenues plus oldschoolový masakr Glasses.

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme