Z New Yorku do Prahy. Iva Bittová zazpívá k výročí sametové revoluce

S houští kudrnatých vlasů, houslemi a hlasem, který provokuje, objíždí celý svět. Iva Bittová si kvůli výročí sametové revoluce naplánovala zastávku v Praze. S orchesterm PKF - Prague Philharmonia zazpívá ve Foru Karlín s dětským pěveckým sborem Grunik i s vlastní kapelou Čikori.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Iva Bittová v pražském klubu Jazz Dock | Foto: Martin Straka

Dopolední zkouška před koncertem. Švýcarský dirigent řídí orchestr složený z hráčů z celého světa. Vedle něj stojí česko-moravská zpěvačka a houslistka Iva Bittová a mluví na něj anglicky. Zkoušku přerušuje a písně z alba Zvon piluje.

Album vyšlo v roce 2012 a Bittová ho nahrála právě s orchestrem PKF. Tehdy šlo o velký projekt obsahující starší i novější skladby z jejího repertoáru v úpravě pro symfonický orchestr. Tehdejší spolupráce i nynější příprava na koncert je pro zpěvačku stále inspirující.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iva Bittová vystoupí v Praze s orchestrem PKF k výročí listopadových událostí 17. listopadu. Zazpívá i s kapelou Čikori nebo dětským sborem Grunik

„Myslela jsem si, že se podaří, aby se zvuk orchestru někam posunul, a myslím si, že se to do určité míry podařilo. Ovšem s tak velkým tělesem je to vždy otázka času, vše je na minuty. Je to hodně obtížné, abych vytvořila nový zvuk, expresy, výraz orchestru, musela bych s nimi pracovat třeba týden. Je to ale samozřejmě zkušenost k nezaplacení,“ popsala Bittová.

V údolí řeky Hudson usazená zpěvačka na rodnou zem jen nevzpomíná. Často se do ní vrací. Jen koncem listopadu a v prosinci ji čeká v České republice 12 koncertů.

„Já jsem tady skoro každý druhý měsíc. Obrazně jsem víc ve vzduchu, nad oblaky než na zemi, protože mám přeletů opravdu hodně. Teď jsem se vrátila z Jižní Koreje. Pořád jsem prostě na cestách,“ uvedla zpěvačka.

Cestovat donutila i dětský folklorní sbor Grunik z Ostravice. Pět malých dívek ji doprovodí ve třech písních. Spolupráci s Ivou Bittovou si chválí.

„Nejlepší bylo, jak jsme se vždy sešly a spolu jsme cvičily,“ popsala jedna z dívek a další ze sboristek ji doplnila: „Prostě je milá, hodná a sympatická. Dokáže se s námi domluvit a zařídit to.“

Dětský sbor se objeví až v závěru koncertu. Nejprve PKF a skupina Čikori představí českému publiku tvorbu amerického skladatele vážné hudby 20. století Charlese Ivese.

„V první části posluchači uslyší druhou část z New England Holidays od Charlese Ivese, který shodou okolností žil v blízké lokalitě, kde dnes žiji já. Byl to velice zajímavý skladatel a takový, řekla bych, pionýr moderní hudby,“ popsala Bittová.

„Já jsem byla přizvaná dramaturgií a ve dvou místech budou momenty, kdy se svou improvizací vstoupím do hudby Charlese Ivese. Takže to bude takový malý experiment,“ dodala.

Radek Kříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme