Začaly Smiřické svátky hudby, letos se konají podesáté

Už desátý ročník tradičního hudebního festivalu - Smiřické svátky hudby - začal včera večer ve Smiřicích na Královéhradecku. V tamní zámecké kapli Nanebevzetí Páně na úvodním koncertu zazněla díla Mozarta, Bacha, Vivaldiho i skladatele Pavla Trojana.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kaple Zjevení Páně ve Smiřicích | Foto: Václav Žmolík | Zdroj: Český rozhlas

Potleskem přivítala zámecká kaple ve Smiřicích protagonisty sobotního večera, zaplněná byla do posledního místa. Housloví virtuosové Jaroslav Svěcený s dcerou Julií, Rodney Friend z Velké Británie a violistka Jitka Hosprová pak spolu se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu podali skvělé výkony.

Jak říká pořadatel festivalu, houslový virtuos Jaroslav Svěcený, zahajovací večer si užíval.

„ Samozřejmě že tím, že je všude venku strašná zima, tak i tady dneska bylo mimořádně o něco chladněji, než obvykle bývá, ale myslím, že jsme to zvládli se ctí a že jsme si fakt zahráli.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na zahajovacím večeru Smiřických svátků hudby natáčel redaktor Bohuslav Štěpánek

„Protože Mozartova koncertní symfonie pro housle, violu a orchestr je nádherná, pan dirigent Petr Vronský je vynikající a Jitka Hosprová, to je kolegyně, se kterou si to vždycky rád zahraju, tenhle ten kus, protože ji hraje báječně,“ dodává.

Podle dirigenta Petra Vronského zážitek umocňuje také skvělá akustika a atmosféra smiřické kaple.

"Když jsem sem odpoledne přijel a vstoupil do kaple a byl jsem sám, tak jsem oněměl nad tou krásou, která pochopitelně není sdělitelná, to se musí vidět. A už ta atmosféra prázdné kaple je vlastně nic proti tomu, když se naplnila do posledního místečka," přiznává.

Ať už zazněla Mozartova Koncertní symfonie pro housle, violu a komorní orchestr, Johannn Sebastian Bach nebo Vivaldiho koncert pro dvoje housle a komorní orchestr, potlesk téměř nebral konce. Lidé odcházeli spokojeni, stejně jako dvě posluchačky z Trutnova:

Houslový virtuoz Jaroslav Svěcený | Foto: Jaroslav Svěcený

"No skvělé. Pan Svěcený je dobrý, repertoár je vždycky dobře vybraný, prostředí hraje svoji roli, to baroko, to je prostě... je to úžasné."
"Prostě se nám to líbí a jezdíme sem. Ty staré žánry jsou lepší než ty nové. Ty nové se nám nelíbí.“

Už dnes večer vystoupí, poprvé ve smiřické zámecké kapli, zpěvačka Petra Janů se svým recitálem. Na několik následujících dnů toho ale pořadatelé připravili víc, například ve středu se mohou návštěvníci těšit na Hradišťan s Jiřím Pavlicou, dále na Velikonoční setkání žánrů, jihoamerické rytmy nebo kytaristu Lubomíra Brabce.

Smiřické svátky hudby zakončí 1. dubna večer Jaroslav a Julie Svěcení koncertem s Filharmonií Hradec Králové.

Bohuslav Štěpánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme