Začíná Smetanova Litomyšl, 57. ročník festivalu bude největší v dosavadní historii

Desítky koncertů, komponovaných a hudebně tanečních pořadů i několik nadžánrových projektů letos nabídne Mezinárodní hudební festival Smetanova Litomyšl. Jeho 57. ročník začíná právě dnes. Nádvoří renesančního zámku Litomyšl, který je od roku 1999 součástí světového kulturního dědictví UNESCO, se promění v koncertní sál skoro na měsíc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Smetanova Litomyšl

Smetanova Litomyšl | Foto: Smetanova Litomyšl

Hlavní pořady diváci uslyší na II. nádvoří zámku, ale také v zámecké jízdárně, v zahradním amfiteátru, v litomyšlských chrámech a ve Smetanově domě. Některé produkce umístili pořadatelé na zámek do Nových Hradů nebo do svitavské Fabriky.

Letošní 57. ročník festivalu nabídne během 25 dnů 37 pořadů. To je podle dramaturga Vojtěcha Stříteského nejvíce v historii festivalu.

„Je pravda, že je to festival dosud asi produkčně nejnáročnější. Skutečně, co se čísla týče, tak jsme jich dosud více nikdy neuskutečnili. Je to zase ale obrovská spousta krásné muziky a vůbec umění a kumštu,“ naznačuje.

Přehlídka letos představí hned sedm operních titulů. Několik z nich uvede Smetanova Litomyšl v premiéře.

Smetanova Litomyšl | Foto: Smetanova Litomyšl

„Co se týče oper, uvádíme doopravdy velkou barevnou mozaiku. Máme samozřejmě českou klasiku, Dvě vdovy, ale máme i novinku Noc plná světla od Zdeňka Pololáníka, máme také Toscu, Nabucca, Macbetha. Uvedeme také českou premiéru Pygmaliona od Jeana-Phillipa Rameaua,“ popisuje Stříteský.

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem v České republice, zároveň patří k největším pravidelným festivalům klasické hudby v česku.

Smetanova Litomyšl patří mezi nejlepší evropské festivaly oceněné značkou EFFE 2015–2016.

Jana Kaňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme