Zajímavé kooperace v rybí nádrži

Vydavatelé indie labelů bývají v drtivé většině hudební fanoušci, kteří se snaží plnit si své neukojené posluchačské sny. Stejně tak majitelé holandského labelu Konkurrent, jež tak dlouho provokovala myšlenka speciální řady nosičů, až se série In The Fishtank stala skutečností.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sparklehorse + Fennesz - In The Fishtank

Sparklehorse + Fennesz - In The Fishtank | Foto: Konkurrent

NECHCETE ČÍST? POSLECHNĚTE SI CELÝ PŘÍSPĚVEK!

Přehrát

00:00 / 00:00

Zajímavé kooperace v rybí nádrži

Na konci minulého tisíciletí se v akváriu vylíhlo pár sólových počinů jednotlivých projektů s čistě exkluzivním, dalo by se říci řadovým, materiálem. Na deskách s rybičkovým obalem vyšel například materiál No Means No, Guv'ner nebo June Of 44, který na jejich dlouhohrajících deskách nenajdete.

V posledních letech se ale filosofie In The Fishtank posunula k ideji spolupráce dvou nebo i více kapel či interpretů, kteří by jinak za normálních okolností na sebe nenarazili nebo o spolupráci neuvažovali. Tak vznikly EPčka na kterých spolupracovali tradiční rockeři Williard Grand Conspiracy s nu-jazzmeny Telefunk, noise rockoví hrdinové Sonic Youth s jazzmany ICP a avangardisty The Ex. Temní hardrockeři Motorpsycho splácali soustředěný materiál s dechaři Jaga Jazzist, američtí indie rockeři The Black Heart Procession zase s holandskými post rockery Solbakken. Elektronický projekt Solex předložil posluchačům hudbu, kterou natočil dohromady s devítičlenným orchestrem Maarten Altena Ensemble a američtí sludge metalisti Isis si poměrně přístupně zanotovali se skotskými indie rockery Aereogramme. Výjimkou je pouze EP Karate, kteří na hromádku složili předělávky takových osobností jako Bob Dylan, Billy Holiday nebo The Minutemen.

Zatím posledním, patnáctým přírůstkem do holandské EP rodiny je kooperace rakouského kytarového alternativce Christiana Fennesze s americkým rockovým projektem Sparklehorse. A nutno poznamenat, že výsledek jejich snažení je víc než překvapivý. Mark Linkous, vůdčí postava Sparklehorse, v sobě asi delší dobu potlačoval avantgardní sklony, které na EP propukly v plné síle. Novinku totiž můžeme s klidem přiřadit velmi blízko sólové Fenneszově tvorbě, jen s lehkými náznaky klasické rockové stavby. Oba dva protagonisté se studiově i naživo už pár let oťukávali, přesto tak jednoznačný příklon k hlukově kytarovému ambientu a noisové avantgardě nečekal asi nikdo. Na desce najdete statické atmosférické mlhy, laptopové manipulace i neoklasické samplové výlety. Dvojitým intimním okýnkem jsou pak sólové kytarové imprese obou protagonistů. Album můžu fanouškům vídeňského rodáka s klidem doporučit. Pro milovníky Sparklehorse bude novinková kooperace Marka Linkouse mnohem tvrdším oříškem.

Christian Fennesz | Foto: Maria Ziegelboeck

Pavel Zelinka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme