Zemřel autor znělky Večerníčku Ladislav Simon

Ve věku 82 let zemřel významný český skladatel, dramaturg a klavírista Ladislav Simon. Podepsán je pod řadou komorních, symfonických či jazzových kompozic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Večerníček

Večerníček | Foto: Česká televize

Simon je také autorem stovek titulů scénické hudby k televizním inscenacím a znělky Večerníčku. Mnoho let působil v Divadle na Vinohradech a v Národním divadle v Praze. Osobnost svého otce připomněl pro Radiožurnál pianista a ředitel Symfonického orchestru ČRo Jan Simon.

Přehrát

00:00 / 00:00

večerníček.mp3

"Otec byl ve své podstatě to, čemu se říká renesanční člověk, jeho profesionální záběr byl neuvěřitelně široký. Vybrat jednotlivé dílo nebo počin je strašně složité. Ale určitě utkvěla posluchačům nahrávka jeho Requiem, kde se sólového partu ujala i Lucie Bílá, v dobách, kdy ještě nebyla takovou hvězdou. Já sám si pamatuji jako kluk nebo jako dospívající jeho balet Jennifer na scéně Národního divadla," vzpomněl syn Ladislava Simona.

„Ta chuť, ta schopnost nějakým způsobem nejenom zprostředkovat noty, které ona neznala,“ popisuje své setkání s Lucií Bílou Simon. „Měla nějaká svá znameníčka, kterými si k tomu textu dělala poznámky. Velice jsem si vážil toho, že chtěla přesně vědět, co ten latinský text znamená,“ řekl skladatel v roce 2005 Radiožurnálu.

Hudba o kterou je zájem


„Pro mě bylo vždy důležité, jestli to, co napíšu, se chytne. Jestli o to lidé spontánně projeví zájem,“ popsal Simon svou práci.

Skladatel, dramaturg, dirigent a klavírista Ladislav Simon na archivním snímku z 15. června 1989 | Foto: ČTK

Na svého otce vzpomíná jeho syn Jan jako na nesmírně trpělivého, pracovitého a statečného.
„Přestože byl vždy pracovně vytížený, nikdy jsem neměl pocit, že na mě nemá čas,“ dodává nakonec Jan Simon.

Ladislav Simon působil 11 let jako skladatel, dirigent a šéf činoherního orchestru v Pražském Divadle na Vinohradech. Poté zakotvil na dalších 22 let na půdě zmíněného Národního divadla v Praze. Učil také hudební teorii na pražské a ostravské konzervatoři.

Zuzana Filípková, Petra Kotvová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme