Zemřel houslový virtuos Josef Suk. Bylo mu 81 let

V noci na dnešek zemřel v nedožitých 82 letech houslový virtuos Josef Suk. Pravnuk Antonína Dvořáka a vnuk skladatele Josefa Suka patřil k nejvýznamnějším českým houslistům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Suk. | Zdroj: ČTK

Podle houslisty Václava Hudečka v něm odešel člověk výjimečných uměleckých i lidských kvalit. „Není mnoho muzikantů, kteří by byli ve světě tak známí, jako byl Josef Suk. A to samozřejmě nejen díky jeho fantastickému rodokmenu. Sám si vydobyl uznání jako houslista a jako sólista. Pro českou muzika speciálně je to velká ztráta,“ řekl Hudeček.

Studoval od roku 1945 pražskou konzervatoř, v letech 1950 - 52 byl primáriem Pražského kvarteta, roku 1951 založil Sukovo trio, se kterým absolvoval i řadu zahraničních cest a získal řadu cen. V roce 1974 založil Sukův komorní orchestr, jehož uměleckým vedoucím byl až do roku 2000. Od roku 1961 byl také sólistou České filharmonie. Kromě řady dalších ocenění byl v roce 1999 vyznamenán Medailí za zásluhy 1. stupně a v roce 2002 Řádem čestné legie, nejvyšším francouzským státním vyznamenáním. Působil také jako pedagog nebo člen porot mezinárodních soutěží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Patricie Polanská o Josefu Sukovi

Když byl Josefu Sukovi v roce 2003 udělen titul doctor honoris causa, děkan hudební fakulty AMU Jiří Hlaváč o něm řekl: "Geny mu určily cestu, kterou započal pradědeček Antonín Dvořák a po něm pak dědeček Josef Suk. Po prvním převzal violu, vroucnost a touhu po hudebním Nebi na Zemi. Po druhém housle, potřebu komorní hry a neokázalost. Bezmeznou pracovitost mu vštěpovali rodiče i učitelé. A sudičky mu daly navrch optimismus, zdraví, veselou mysl a touhu pracovat ve prospěch hudebního odkazu."

Vedle děl Dvořákových, jejichž nahrávky jsou považovány za příkladné, byla součástí repertoáru Josefa Suka klasická a romantická díla Mozartova, Händelova, Bachova, Beethovenova nebo Čajkovského. Na nahrávkách i koncertech spolupracoval s významnou osobností české hudby, cembalistkou Zuzanou Růžičkovou.

Kritiky vždy oceňovaly Sukův specifický, čistý tón. On sám to připisoval svému prvnímu a nejdůležitějšímu učiteli, také významnému houslistovi Jaroslavu Kocianovi.

Josef Suk byl vášnivým slávistou. Hrál na pohřbu Pepi Bicana a při svých návštěvách hrobky Antonína Dvořáka na Slavíně se chodil poklonit i k jeho hrobu.

Patricie Polanská, Radek Pavlovič, ak, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme