Zemřel hráč na sitár Ravi Šankar. Držitel Grammy, který inspiroval i Beatles

Ve Spojených státech zemřel indický hudebník Ravi Šankar. Bylo mu 92 let. Držitel hudebních cen Grammy a hráč na exotický hudební nástroj sitár inspiroval svou tvorbou řadu významných muzikantů. Spolupracoval například s Beatles, Philipem Glassem či legendárním houslisou a dirigentem Yehudim Menuhinem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Indický hráč na sitár Ravi Šankar během koncertu v Kalkatě v roce 2009. | Zdroj: Reuters

Šankar pomohl Indům znovuobjevit tradiční indickou klasickou hudbu a od padesátých let začal koncertovat v zahraničí. V roce 1960 například vystoupil na Pražském jaru.

„Tradiční hudba, kterou jsem se naučil a kterou hraji, se stala součástí mého života, mého těla, mého bytí. Je pro mě velmi důležitá, posvátná. Její hloubka nás pojí s naší tradicí, s náboženstvím, kulturou, se vším,“ popsal svůj vztah k tradiční hře na sitár Ravi Šankar v rozhovoru pro BBC.

Přehrát

00:00 / 00:00

O významu Raviho Šankara mluvil na Rádiu Česko dirigent indického původu Debashish Chaudhuri.

Podle dirigenta indického původu Debashishe Chaudhuriho byl Ravi Šankar velvyslancem indické kultury a hudby.

„Já jsem jako dirigent velkým obdivovatelem jeho hudby. Pro mě je to největší hudební velvyslanec naší hudby ve světě. V hudbě, ve vážných pracích, které dělal, spojil dva odlišné světy – indickou vážnou hudbu a evropskou vážnou hudbu,“ řekl Chaudhuri.

Od konce šedesátých let Šankar spolupracoval s Georgem Harrisonem a jeho vliv tradiční indické hudby pronikl také do některých písní kapely Beatles.

Právě díky spolupráci s populárními hudebníky na přelomu šedesátých a sedmdesátých let je evropskému posluchači Šankarovo jméno známé asi nejvíc. Chaudhuri připomíná, že kromě Beatles to byly také Yardbirds s Ericem Claptonem, Rolling Stones, Byrds nebo Monkees.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ukázka z vystoupení legendárního indického sitáristy Ravi Shankara na rockovém festivalu v kalifornském Monterey v červnu 1967.

Zároveň upozornil, že v Indii se na Šankarovu hru pohlíží odlišně. „Dneska je to bráno jako world music, ale v Indii je to, co hrál, bráno jako vážná hudba,“ řekl.

Šankar během svého života získal třikrát cenu Grammy a za zkomponování hudby k filmu Gándhí ho americká filmová akademie nominovala na Oscara.

Jeho dcerami jsou úspěšná zpěvačka Norah Jones a hráčka na sitár Anouška Šankarová.

Pavlína Nečásková, Vojtěch Kouřímský, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme