Zemřel hudební skladatel Karel Mareš, autor Hvězdy na vrbě

V Praze zemřel ve věku 84 hudební skladatel Karel Mareš, autor dodnes známých písniček Hvězda na vrbě, Oliwer Twist nebo Tam za vodou v rákosí. Oznámila to jeho rodina.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Noty | Foto: Stock.xchng

Karel Mareš byl také úspěšným autorem filmové, televizní a scénické hudby. Složil hudbu ke zhruba čtyřem desítkám filmů a v několika z nich se objevil v menších rolích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Osobnost Karla Mareše přiblížil ve vysílání Radiožurnálu hudební publicista Jiří Černý

Působil i jako scenárista, divadelní a televizní režisér i jako manažer. Hovoří se o něm jako o muži, který ač stál v pozadí, měl značný vliv na vývoj československé populární hudby z počátku 60. let.

„Především přivedl do Semaforu skupinu Olympic. Do té doby mládenci v bigbeatových skupinách byli vytlačováni na okraj nejen velké hudby, ale i na okraj společnosti. Pak vidím jeho význam ve skladatelství, protože kdyby neudělal nic jiného, než že s textařem Rosťou Černým napsali Oliver Twist a Jsi jako dlouhý most, tak je to dost,“ připomněl hudební publicista Jiří Černý.

Jméno Karla Mareše je spojeno také se začátky Evy Olmerové, Yvonne Přenosilové či Karla Gotta. Objevil řadu talentů včetně Pavla Bobka, Milana Drobného, Josefa Laufera a Nadi Urbánkové.

V roce 1980 získal Karel Mareš v soutěži českých a slovenských filmů v Košicích čestnou cenu za hudbu k filmu Hordubal. Jeho písně zazněly naposledy ve filmu Rebelové režiséra Filipa Renče z roku 2001.

Viktorie Hošková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme