Zemřel varhanní virtuos, pedagog a publicista Václav Rabas. Bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel v pondělí v Pardubicích po krátké nemoci varhanní virtuos a pedagog Václav Rabas. Působil rovněž jako publicista a popularizátor varhanní hudby a bezpartijní poslanec Sněmovny lidu Federálního shromáždění v letech 1976 až 1989.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Rabas | Zdroj: ČTK

Václav Rabas byl především vynikající interpret současné varhanní hudby. Za svůj život získal několik významných ocenění, třeba v roce 1968 cenu Bohuslava Martinů nebo naposledy v roce 2011 cenu Senior Prix od Asociace hudebních umělců a vědců.

Jako publicista se snažil o popularizaci varhanní hudby a jako pedagog vychoval několik významných hudebníků. Studoval u něj například sólista České filharmonie a vítěz několika mezinárodních interpretačních soutěží Aleš Bárta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na varhanního virtuose Václava Rabase zavzpomínal ve vysílání Radiožurnálu jeden z jeho žáků Aleš Bárta

„Vždycky když přišel na akademii, tak bylo vidět, že tam přišla opravdu velká osobnost. Hodiny probíhaly tak, že jsem mu zahrál repertoár a potom jsme si o tom dlouze povídali, pak jsme šli spolu na oběd. Takže to nebyl jenom vztah učitel-žák, ale měli jsme velmi přátelské vztahy. On se snažil vždycky všem nezištně pomoci jak v profesním růstu, tak v osobním životě,“ zavzpomínal Bárta na svého učitele.

Na pražské Akademii múzických umění vyučoval Václav Rabas v letech 1977 až 1991 a stál také u zrodu pardubické konzervatoře. Jako interpret uvedl v premiéře některé skladby Petra Ebena, Otmara Máchy, Luboše Sluky či Miloslava Kabeláče.

„Měl ohromný smysl pro stavbu díla, byl skvěle technicky vybaven, ale vždycky se snažil technickou vyspělost své varhanní hry dávat do služeb obsahu díla. O to mu šlo především, nebylo to tak, že by svou virtuozitu stavěl na první místo,“ vyzdvihl Rabasovo interpretační umění Aleš Bárta.

Martin Hromádka, Vojtěch Koval Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme