Zemřela zpěvačka Whitney Houston. Bylo jí 48 let

V předvečer udílení cen Grammy zemřela zpěvačka Whitney Houston. Patřila mezi největší popové a soulové hvězdy, závěr její kariéry ale poznamenalo užívání drog. Tělo objevil zpěvaččin osobní strážce v pokoji kalifornského hotelu Beverly Hilton. Policie prohlásila Whitney Houston za mrtvou v 15:55, tedy v 0:55 středoevropského času.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpěvačka Whitney Houston vystoupila v roce 2009 během American Music Awards | Zdroj: Reuters

Média spekulují, že příčinou zpěvaččiny smrti byly drogy. Oficiálně zatím příčina úmrtí Whitney Houston nebyla potvrzena, objevily se ale informace, že se v jejím hotelovém pokoji našly prášky na předpis.

U hotelu, kde zpěvačka zemřela, se záhy začali shromažďovat fanoušci a novináři a budova se tak ocitla doslova v obležení. Ve vzduchu také kroužily vrtulníky s kameramany.

Život Whitney Houston nezachránila ani rychlá resuscitace. „Byla identifikována přáteli, rodinou a kolegy, kteří s ní byli v hotelu. Policie vyloučila cizí zavinění a příčiny smrti dále vyšetřuje,“ konstatoval poručík policejního oddělení v Beverly Hills Mark Rosen.

Whitney Houston naposledy vystoupila ve čtvrtek v Los Angeles. Nikdo na ní prý nepozoroval žádné problémy a očekávalo se, že se dnes zúčastní ceremoniálu předávání cen Grammy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka přináší podrobnosti o smrti zpěvačky Whitney Houston

Ona sama byla držitelkou šesti ocenění v podobě malých gramofonů. Většinu cen Grammy obdržela v druhé polovině devadesátých let minulého století.

Od poloviny osmdesátých do konce devadesátých let patřila Houston k nejprodávanějším zpěvačkám. Vydala sedm studiových alb a prodala na 170 milionů desek a singlů.

Jejím největším úspěchem bylo účinkování ve filmu Osobní strážce po boku Kevina Costnera v roce 1992. Z tohoto filmu pochází pravděpodobně její nejslavnější píseň I Will Always Love You.

„Na konci 80. let přinesla takovou novou vlnu kvalitního, technicky dokonalého, pěvecky dokonalého soulu. Vydržela to tak do roku 1995, 1996. Pak už to s ní šlo prudce z kopce a ztratila už na těch posledních nahrávkách jakoukoliv jiskru nebo jakýkoliv svůj vlastní svérázný charakter,“ shrnuje kariéru Whitney Houston hudební publicista Josef Vlček.

V roce 2007 ukončila bolestné manželství se zpěvákem Bobby Brownem. Její kariéru ale ničilo i časté užívání alkoholu a drog.

Novináři a fanoušci sledují vůz, který odváží tělo zpěvačky Whitney Houston | Foto: Reuters

„O jejích problémech s návykovovými látkami se obecně vědělo, z tohoto pohledu není Whitney Houston smrt nečekaná. Na druhou stranu jí bylo teprve osmačtyřicet. Měla možnost se ze svých závislostí dostat a znovu zazářit. Nebyla by první, komu by se to povedlo. Určitě měla obrovský potenciál,“ přemýšlí zpravodaj Českého rozhlasu ve Spojených státech Vít Pohanka.

Whitney Houston prošla několika odvykacími kúrami, naposledy loni. Jedním z důvodů byl i připravovaný filmový muzikál Sparkle, který vypráví příběh inspirovaný kariérou slavného dívčího tria The Supremes. Ve filmu ztvárnila jednu z vedlejších rolí.

Houston prý měla skvělou techniku a krásný hlas, ale i řadu nedostatků

Číst článek

„Smrt se samozřejmě dala očekávat, protože její životní styl nepatřil k těm nejzdravějším. Dokonce si myslím, že aspoň z toho, co se vždycky nějak tak objevilo v novinách, tak že drogy se na tom hodně podepsaly. Takže jestliže nezemřela na drogy, tak zemřela na něco, co s tím asi souviselo, nějaké fyzické vyčerpání nebo totální opotřebování organismu,“ dodává Vlček.

Zpěvačku připomene i slavnostní udílení cen Grammy

Zpráva o zpěvaččině úmrti vyvolala záplavu reakcí na sociálních sítích jak od fanoušků, tak od kolegů ze showbyznysu a poznamená i aktuální předávání hudebních cen Grammy.

„Aspoň v té atmosféře a v té náladě. Nicméně představa, že by byly zrušené nebo tak, to je málo pravděpodobné,“ říká hudební publicista Josef Vlček.

Výkonný producent slavnostního večera Ken Ehrlich uvedl, že během ceremoniálu uctí život a kariéru Whitney Huston. Poctu jí vzdá zpěvačka a herečka Jennifer Hudson.

Favoritem cen Grammy jsou Kanye West a Adele. Uspět může i Česko

Číst článek

Celá událost je ale podle Ehrlicha velmi čerstvá a citlivá, proto nechce narychlo tvořit něco co, by mohlo vypadat neuctivě. Sama Whitney by ale podle něj chtěla, aby show pokračovala.

Byla skvělou umělkyní a věděla, jak je důležité zaujmout publikum. A to je to, co se chystáme dnes udělat, uvedl pro CNN.

Vít Pohanka, Zuzana Filípková, Jakub Viliš, Silvie Třeslínová, Eva Presová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme