Zlatý hřeb 9 týdnů baroka. Constanza e Fortezza zazní po téměř 300 letech

Do své poloviny úspěšně vstoupil festival 9 týdnů baroka. 63denní festival se odehrává postupně na 63 místech po celém Plzeňském kraji a je to jeden ze stěžejních projektů Evropského hlavního města kultury 2015.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Barokní varhany zazněly i ve filmu Všichni dobří rodáci | Foto: Lukáš Peška

Tento týden zavede návštěvníky na Stříbrsko a Kladrubsko a také do Jízdárny ve Světcích u Tachova. Tam se odehraje obnovená světová premiéra opery Constanza e fortezza.

Bude to největší hudební událost festivalu. Opera se historicky hrála jen jednou, a to na začátku 18. století.

Přehrát

00:00 / 00:00

Festival 9 týdnů baroka zve na každodenní program po celých 63 dní v 63 lokalitách západních Čech, informuje Jana Kosová

„Na diváky čeká opravdu zlatý hřeb programu. A sice historicky teprve druhé provedení barokní korunovační opery Constanza e Fortezza v podání souboru Musica Florea,“ říká Mirka Reifová ze společnosti Plzeň 2015.

„Tato opera byla napsána v roce 1723, uvedena při příležitosti korunovace císaře Karla VI. A od té doby nebyla nikdy uvedena. A je to i zajímavá podívaná, protože bude probíhat na replice tehdejšího divadla.“

Jak Reifová zdůraznila, festival má připravený program na každý den. V sobotu se například také uskuteční Zahradní slavnosti na zámku Svojšín. Celodenní program se bude odehrávat jak na zámku, tak na nádvoří a v zahradě.

Připravené je divadlo, tanec, květinové instalace a také ochutnávky barokní kuchyně. A v neděli je na programu varhanní koncert v městečku Úterý a odtud pak pěší výlet do Vidžína, kde bude na Motýlí louce komunitní piknik, hudba v krajině a taneční performance.

Cembalo | Foto: licence Creative Commons Attrib.-NonCommercials-NoDerivs 2.0 fotopedia

Zájem o víkendové programy

O festival 9 týdnů baroka je podle Mirky Reifové velký zájem. Oblíbené jsou především víkendy, kdy v sobotu probíhají barokní večery,“ pochvaluje si Mirka Reifová.

„Lidé chodí i na koncerty barokní hudby, které bývají v různých klášterech, kostelích.“

Především přijíždějí v rámci organizovaných zájezdů návštěvníci z Německa. Festival 9 týdnů baroka se příští týden přesune na Domažlicko.

Pak do oblasti Plas, Radnic a Mariánské Týnice, následovat budou Manětín, Nečtiny a Rabštejn a poslední prázdninový týden se festival uzavře v Sušici.

Jana Kosová, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme