Zpěvák a hudebník Petr Muk by se dožil padesáti let

Český zpěvák a hudebník Petr Muk by se dnes dožil padesáti let. Držitel několika hudebních cen, bronzových a stříbrných slavíků, zemřel nečekaně v květnu roku 2010.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Muk | Foto: Petr Hejcman

Petr Muk zpíval už od svých patnácti let. Pořádně dal o sobě vědět až v okamžiku, když v roce 1985 založil skupinu Oceán. Tu proslavila třeba píseň Ráchel. Po Oceánu založil kapelu Shalom.

Muk vystudoval Střední průmyslovou školu stavební v Českých Budějovicích. Už dříve v rozhovoru pro Český rozhlas přiznal, že vždy chtěl být basovým kytaristou. I proto chodil na hodiny kontrabasu.

„Učitel, který mě učil na kontrabas, mě přemlouval, abych šel na konzervatoř. Možný by ze mě býval byl konzervatorista, ale rodiče to nedovolili. Chtěli, abych dokončil stavební průmyslovku, což jsem udělal,“ vzpomínal.

Ke zpěvu se vlastně dostal náhodou. Prý v hudebních skupinách neměl kdo jiný zpívat.

„My jsme s rodiči vždycky pilně v autě zpívali písničky typu Komáři se ženili, Babinskej a podobně, tak jsem si asi hlas cvičil od dětství. Zpívání zůstalo na mě,“ prozradil Petr Muk.

V roce 1997 se vydal na sólovou dráhu. Vystupoval také v muzikálech, například Rusalka nebo Galileo. Zemřel 24. května 2010, jako příčinu úmrtí určili lékaři udušení.

Petr Muk | Foto: Český rozhlas

Marek Blaho Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme