Zvony zahrají hlavnímu městu na Oslavách Prahy

Kolem osmé večer se v Praze rozezní zvony kostelů a zvonic. Pražský arcibiskup Dominik Duka, který dá pražským zvoníkům ke koncertu pokyn, tak zahájí dvoudenní Oslavy Prahy. Program oslav, které začnou odpoledne na Staroměstském náměstí, bude věnován hlavně 800. výročí narození svaté Anežky České. Významnou ženu české historie připomene pořad postavený na Anežčiných dopisech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krásy staré Prahy nejsou to jediné, co do české metropole láká turisty z Izraele | Foto: licence GNU Free Documentation License, Henry Mühlpfordt

Výroční oslavy nabídnou ale i klasickou hudbu, muzikál nebo rockový koncert. Zítra se mohou Pražané těšit na volný nebo snížený vstup do pražských galerií, muzeí a památek. Praha bude letos slavit už potřetí.

„Postupně jsme se dozvídali, kde Anežka působila, kdy byla svatořečena a i to, že podle pověsti se tradovalo, že pokud se tak stane, nastane v naší zemi svoboda a demokracie. Anežka byla svatořečena 12. listopadu 1989 a všichni víme, co se stalo 17. listopadu,“ prozrazuje Robert Kozler, ředitel a autor Oslav Prahy, proč zvolili právě tuto hisotrickou osobnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Oslavy Prahy zve jejich ředitel Robert Kozler

„Snažili jsme se najít výročí, ke kterému bychom směřovali. A proč je tedy nevěnovat tomu, kdo se jmenuje Anežka Česká?“ dodává.

Dvoudenní oslavy nabídnou koncerty, diskuse i výstavy. Organizátoři pozvali také přední vědce, lékaře či historiky.

„Je to o sebeúctě,“ říká Robert Kozler. „Mít i jistý pozitivní pohled na sebe sama, na hlavní město, uvědomit si, s kterými osobnostmi prostor sdílíme a i třeba vyzdvihnout úžasnou pražskou architekturu.“

Jak dále informuje, program začíná v 16 hodin na Staroměstském náměstí. „A to Dětskou operou Praha, která zazpívá nádhernou operu Brundibár. Vystoupí filharmonie Bohemia Praha – zahrají úryvky ze symfonické básně od Bedřicha Smetany Má vlast. Okolo osmé se pak rozezní kostely a katedrály. Na Staroměstském náměstí vystoupí i Radim Hladík s Blue Effectem,“ říká.

Podle organizátora Kozlera Pražská informační služba uspořádá poznávací procházku historickým centrem města po místech, kde Anežka působila. Všechny tyto akce jsou pro veřejnost zdarma.

V sobotu se pak otevírá většina expozic Národní galerie v Praze, Galerie hlavního města Prahy či Muzea hlavního města Prahy, ve kterém návštěvníci uvidí například slavný - Langweilův model Prahy.

„V rámci tohoto muzea se návštěvníci dozví, jak se žilo ve středověku. V městské knihovně se zase můžeme dozvědět, že Praha byla kdysi vybudována ze samých hradů,“ láká na nadcházející události ředitel Oslav Prahy Robert Kozler.

Martina Mašková, Anna Baumová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme