Albert Camus mohl být v roce 1960 zavražděn KGB

Smrt Alberta Camuse v roce 1960 nemusela být nehoda, ale vražda, kterou zorganizovala KGB. K této teorii italského slavisty Giovanni Catelliho se vrací přední italský deník Corriere della Sera. Catelli při tom vychází z deníků českého spisovatele Jana Zábrany.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na Paříž z Eifellovy věže

Pohled na Paříž z Eifellovy věže | Foto: Corel GALLERY

Deníky byly částečně publikovány ve francouzštině a italštině.

Při setkání s manželkou spisovatele Jana Zábrany Marií Zábranovou si Catelli všiml, že při publikaci byly vynechány pasáže, ve kterých Zábrana zaznamenává informace důvěryhodných lidí o tom, že za úmrtím Alberta Camuse stojí KGB a že se jedná o pomstu ministra Šepilova.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu a vyšetřování můluvila v Odpoledním Radiožurnálu spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi.mp3

Podle Catelliho bylo možné nehodu zinscenovat.


Camus se vracel z oslavy narozenin dcery svého vydavatele. Jeho automobil stál před hotelem, takže s ním mohl kdokoliv manipulovat.

Podle vydavatelovy manželky nejeli rychle a v jedné chvíli v autě něco prasklo a povolilo, údajně byl slyšet náraz a auto narazilo do stromu. Albert Camus zemřel téměř na místě.

Podle informátorů Jana Zábrany KGB úmyslně poškodila pneumatiku vozu mechanismem, který prořízl pneumatiku až po jisté době a rychlosti. Policie tehdy případ označila za autonehodu a dále se jím nezabývala.

Informátoři odhaleni?

Marie Zábranová po delším bádání usoudila, že informátory mohli být Čechoameričan a docent ruské literatury George Gibian z Cornell Univerzity nebo docent Jiří Zuzánek z kanadské Univerzity of Waterloo, který stále žije a mohl by poskytnout bližší informace o celém případu.

Albert Camus vstoupil v roce 1934 do komunistické strany, o rok později ji ale opustil a od té doby ji kritizoval, stejně jako francouzskou koloniální politiku. Mimo jiné se také zasloužil o publikaci Pasternakova románu Doktor Živago na Západě.

Camus velmi ostře kritizoval potlačení maďarského povstání a v roce 1957 v jednom článku citoval jméno tehdejšího sovětského ministra zahraničí Dmitrije Šepilova.

Spisovatel, dramatik a esejista Albert Camus, nejmladší laureát Nobelovy ceny za literaturu, který měl svého času velký vliv, zemřel při autonehodě 4. ledna 1960. Nobelovu cenu mu vysloužily romány jako Cizinec, Mor, Pád nebo esej Mýtus o Sisyfovi.

Vědunka Lunardi, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme