Američané fandí e-knihám, Češi stále papírovým

Žijí mezi námi, zatím jsou velmi nenápadní, ale bude jich přibývat. Vyznačují se tím, že si listují v knihách bez listů a do batohu si bez problémů zabalí třeba i tisíc knížek najednou. A kdyby jim to náhodu nestačilo, tak si můžou další stáhnout z internetu. To jsou čtenáři elektronických knih.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kniha (ilustr. foto) | Foto: F. Tichý

V Česku je takových čtenářů zhruba kolem deseti tisíc, tedy asi tolik, kolik je mezi lidmi speciálních čteček, bez kterých se takzvané e-knihy nedají číst.

Magdě je sice jenom 25 let, ale svým způsobem je to stará škola. Tvrdošíjně lpí na papírových knihách a když si něco stáhne z internetu, tak si to raději vytiskne, než aby to četla z monitoru. O pohodlné čtečce elektronických knih nechce ani slyšet.

„Tohle mě vůbec nezajímá. Pro mě mají knížky kouzlo. Číst ucelený text třeba v notebooku mi nedělá dobře,“ říká Magda.

Přehrát

00:00 / 00:00

O e-knihách hovoří v pořadu Zblízka reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana.mp3

Dobře by Magdě možná udělaly stále dokonalejší čtečky, jejichž monitor nezáří a oči netrpí. Když se setmí, musí si čtenář rozsvítit lampu.

Naopak bez čtečky v kapse už nevyráží ani na kávu do Stodolní v Ostravě Viktor Horel. Nevadí mu ani ostré slunce. Je totiž průkopník. Před dvěma lety začal čtečky prodávat a slušně se tím živí. Podle něj to bude časem úplná samozřejmost.

Čtečky mezi knihami

Něco takového tuší i Vladimír Tichý z knihkupectví Barvič a Novotný v Brně. Proto čtečky prodává od dubna přímo mezi knihami, přestože je tím vlastně sám proti sobě.

„Zatím to tak není, protože nabídka elektronických knih je nulová. V současné době prodáváme jakoby hardware a obsah si zákazníci stáhnou z toho, co je volně k dispozici,“ vysvětluje Vladimír Tichý.

V Česku se zatím e-knihy spíše kradou. Toho se bojí autoři i nakladatelé, a i proto je zatím byznys se čtečkami v plenkách. Elektronické knihy jsou ale výrazně levnější a teoreticky by je mohli lidé víc kupovat.

Tomu ale například spisovatel Martin Sichinger nevěří ani za mák. „Myslím, že počet lidí, kteří budou číst e-knihy, bude stejný, protože kapacita lidského mozku nebo toho čtenáře je úplně stejná jako když čte papírové knihy,“ říká.

e-kniha

Přesto staromilci varují, že elektronické knihy časem převálcují ty papírové. Poukazují třeba na společnost Amazon, která to už dokázala a v USA prodává přes polovinu knih pouze elektronických.

Tento trend jistě dorazí i do Česka, ovšem ani takový knihomol jako je liberecký knihkupec Martin Fryč si z toho nic nedělá. „Budou to prostě dva světy vedle sebe,“ myslí si.

Čeští znalci prostředí se zatím shodují v tom, že čtečky budou nejdřív používat lidé ke čtení spíše odborných textů, na beletrii přijde čas později. Příklad z USA ale ukazuje, že tam už lidé nejvíc kupují právě romány a krásnou elektronickou literaturu vůbec.

Ľubomír Smatana, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme