Básník a disident Ivan Martin Jirous má pohřeb na své rodné Vysočině

Poslední rozloučení s Ivanem Martinem Jirousem - legendou českého undergroundu proběhne dnes v kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří. Teoretika umění a také básníka proslavila i spolupráce s kapelou Plastic People of the Universe. Za celoživotní básnické dílo získal mimo jiné Cenu Jaroslava Seiferta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Jirous | Foto: ČTK

Ivan Martin Jirous byl mužem, který se stal jedním ze symbolů odporu proti totalitnímu režimu. Proslul hlavně jako umělecký vedoucí skupiny Plastic People of the Universe. O této kapele napsal také mimořádně poutavou knihu. Je podepsán pod řadou básnických sbírek. Podstatná část z nich vyšla ve sborníku Magorova summa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Martinu Jirousovi mluvila v Ranním Radiožurnálu redaktorka Eva Rajlichová

Zcela ojedinělou knihou v jeho tvorbě zůstává útlá Magor dětem. Napsal ji pro své dcery, během těžkého žaláře ve Valdicích.

V roce 2006 získal cenu Jaroslava Seiferta za celoživotní básnickou tvorbu.

Za své nonkonformní postoje a chování byl Ivan Martin Jirous zvaný Magor opakovaně vězněn. Za mřížemi strávil dohromady více než osm let.

Během opakovaných pobytů za mřížemi ho podporovali lidé z celého světa. „Zdá se mi, že svět není tak zlý, jestliže je ještě možný, aby lidi pro sebe a někoho, koho neznají, udělali, co udělali pro mě,“ vzpomínal Jirous.

Pozemská pouť Ivana Martina Jirouse se završila 9. listopadu. Zůstanou po něm nejen stovky básní, vzpomínek a historek, ale snad i víra v to, že trvat na svém, má smysl.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme