Básník a disident Ivan Martin Jirous má pohřeb na své rodné Vysočině

Poslední rozloučení s Ivanem Martinem Jirousem - legendou českého undergroundu proběhne dnes v kostele Panny Marie Karmelské v Kostelním Vydří. Teoretika umění a také básníka proslavila i spolupráce s kapelou Plastic People of the Universe. Za celoživotní básnické dílo získal mimo jiné Cenu Jaroslava Seiferta.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Jirous

Martin Jirous | Zdroj: ČTK

Ivan Martin Jirous byl mužem, který se stal jedním ze symbolů odporu proti totalitnímu režimu. Proslul hlavně jako umělecký vedoucí skupiny Plastic People of the Universe. O této kapele napsal také mimořádně poutavou knihu. Je podepsán pod řadou básnických sbírek. Podstatná část z nich vyšla ve sborníku Magorova summa.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Martinu Jirousovi mluvila v Ranním Radiožurnálu redaktorka Eva Rajlichová

Zcela ojedinělou knihou v jeho tvorbě zůstává útlá Magor dětem. Napsal ji pro své dcery, během těžkého žaláře ve Valdicích.

V roce 2006 získal cenu Jaroslava Seiferta za celoživotní básnickou tvorbu.

Za své nonkonformní postoje a chování byl Ivan Martin Jirous zvaný Magor opakovaně vězněn. Za mřížemi strávil dohromady více než osm let.

Během opakovaných pobytů za mřížemi ho podporovali lidé z celého světa. „Zdá se mi, že svět není tak zlý, jestliže je ještě možný, aby lidi pro sebe a někoho, koho neznají, udělali, co udělali pro mě,“ vzpomínal Jirous.

Pozemská pouť Ivana Martina Jirouse se završila 9. listopadu. Zůstanou po něm nejen stovky básní, vzpomínek a historek, ale snad i víra v to, že trvat na svém, má smysl.

Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme