Brandesova kniha ‚Sudetští Němci v krizovém roce 1938‘ popisuje události kolem mnichovské dohody

Mnichovská dohoda patří k nejstudovanějším otázkám a problémům československých dějin. Kniha známého německého historika Detlefa Brandese Sudetští Němci v krizovém roce 1938 nahlíží na její historii očima obyčejných sudetských Němců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rok 1938: obsazení Sudet | Foto: redakce Post Bellum

Kniha detailním způsobem analyzuje postoje vůdčích politických reprezentantů sudetských Němců, kteří usilovali o připojení Sudet ke třetí říši. Zároveň zkoumá postoje reprezentantů obecní samosprávy i obyčejných Němců žijících v Sudetech.

Jejich názory se mnohdy od radikálních nacionalistů lišily, ve svém důsledku však nakonec nikdo nedokázal zabránit eskalaci napětí, které vyvrcholilo podepsáním mnichovské dohody. Tu české politické strany a mocenské instituce pokorně akceptovaly.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Brandesově knize mluvil překladatel Petr Dvořáček

Brandesova kniha je podle překladatele knihy Petra Dvořáčka založena především na dokumentech a jejich citacích, interpretacích a převyprávění. Brandes se vyhýbá všem komentářům a hodnocením.

„Tím je velmi cenný a velmi ceněn českými historiky. Pravděpodobně rok 1938 už nikdy nikdo nezpracuje tak důkladně jako on,“ myslí si Dvořáček.

Dokumenty jsou čerpány především z bezpečnostních archivů, archivu kanceláře prezidenta republiky, různých ministerstev a správních orgánů. Metoda dokumentu má podle Dvořáčka svá omezení:

„Může se tu naskýtat analogická otázka o věrohodnosti dokumentů sepisovanými tajnými službami, gestapem, StB a tak dál. V tomto případě se domnívám, že vzhledem k tomu, že to byly instituce demokratického státu, tak jsou materiály skutečně velmi spolehlivé.“

Ladislav Dvořák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme