Britské literární ceny Costa za rok 2012 si poprvé rozebralo pět žen

Britské literární ceny Costa pro rok 2012 znají své vítěze. Prestižní ocenění za nejlepší knihu roku poprvé v historii získalo pět žen. Cenu za nejlepší román obdržela Hilary Mantelová za historickou novelu Bring Up The Bodies (Přineste mrtvoly). Za ni už získala také Man Bookerovu cenu. Děj se odehrává v době anglického krále Jindřicha VII.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Politická literatura

Politická literatura | Foto: Michelle Meiklejohn

Cenu za nejlepší biografii obdržel vůbec poprvé komiks od Mary Talbotové Dotter of her Father's Eyes (Duhovka očí jejího otce). Tato kniha dává do protikladu příběh dcery slavného spisovatele Jamese Joyce, která chtěla být tanečnicí a skončila v ústavu pro choromyslné, a dcery známého joyceovského literárního vědce Jamese Athertona.

Cenu za nejlepší prvotinu má novinářka Francesca Segalová za román The Innocents (Nevinní) o londýnské židovské komunitě.

Skotská básnířka Kathleen Jamie dostala ocenění za nejlepší báseň se sbírkou The Overhaul (Revize). Podle komise je to dílo, které uchvátí i odpůrce poezie.

A spisovatelka Sally Gardnerová obdržela cenu za nejlepší dětskou knihu za dílo Maggot Moon (Červí měsíc). Už podle názvu jasný dětský favorit. Je o dyslektickém chlapci, kterého odepíšou učitelé a spolužáci ho šikanují. Autorka ví, o čem píše, protože sama dyslexií trpí.

Předávání na konci ledna

Celkového vítěze pořadatelé oznámí až na předávání cen, tedy 29. ledna. Ale podle britského tisku i sázkových kanceláří je favoritkou Hilary Mantelová s historickou novelou Bring Up the Bodies. Pokud by vyhrála, jen by to potvrdilo převahu novel v této ceně. Od zavedení celkového vítěze v roce 1985 se jím více než v polovině případů stala právě novela.

Vítězství v jednotlivých kategoriích s sebou nese odměnu pět tisíc liber. Celkový vítěz pak získá dalších 30 tisíc. Dohromady tedy přes milion korun. V prvé řadě však jde o prestiž. Například Sally Gardnerová, letošní vítězka v kategorii dětských knih, přiznala, že ve chvíli, kdy se o vítězství dozvěděla, tak jela zrovna autobusem. A prý se přímo v něm štěstím rozbrerčela.

A má být proč šťastná, protože vítězství většinou znamená mnohonásobný nárůst prodeje i třeba dosud naprosto neznámého autora. Z knihy se prakticky automaticky stane bestseller, alespoň ve Spojeném království a v Irsku. A je i slušná šance, že se dostane na další trhy, a bude se i překládat.

Ocenění nese jméno Costa teprve od roku 2006, ale jeho historie sahá až do roku 1971 jako Whitbreadova cena. Mezi laureáty je například J. K. Rowlingová s jednou z potterovských knih nebo Salman Rushdie a jeho Satanské verše.

Cena je jen pro britské a irské autory, respektive pro ty, kterým na ostrovech vyšla kniha. K ocenění musí titul navrhnout vydavatel. Tentokrát se takových návrhů sešlo na 550. V každé kategorii je trojčlenný panel, většinou jde o jednoho spisovatele, jednoho vydavatele a jednoho novináře. Ti vyberou čtyři díla, z nichž nakonec zvolí vítěze kategorie.

Celkového vítěze pak volí porota složená z jednoho člena z každého původního panelu plus tří známých osobnosti - jde třeba o televizní moderátory nebo komiky. Ti si přečtou všech pět děl a zvolí vítěze.

Ondřej Bouda, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme