Britského novináře fascinuje Emil Zátopek. Chystá o něm knihu

Ve Spojeném království má už brzy vyjít knížka o legendárním československém běžci Emilu Zátopkovi. Publikaci o trojnásobném zlatém medailistovi helsinské olympiády dlouhodobě připravuje britský novinář Pat Butcher. Sám bývalý atlet se netají obdivem k ikoně československého sportu. Současně ale nehodlá zamlčovat ani některé sporné okamžiky Zátopkova života.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Emil Zátopek

Emil Zátopek | Foto: Roger Rössing

„Všichni znají Zátopka coby famózního atleta. Ale jen pár lidí tady ví o tom, že Zátopek byl velkým příznivcem obrodného procesu Pražského jara. Málo se ví, jak v ulicích poučoval sovětské vojáky o míru, který se dodržoval v době olympijských her už v antickém Řecku. Chci tedy vykreslit Zátopka – člověka, ne Zátopka – atleta,“ říká novinář.

Pat Butcher je sám bývalý britský reprezentant v lehké atletice, který se s legendou československého sportu osobně setkal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Britský novinář Pat Butcher připravuje knihu o Emilu Zátopkovi. Natáčel s ním londýnský zpravodaj ČRo Jiří Hošek

Autor známé knihy o rivalitě ostrovních běžců Ovetta a Coea je v první řadě slovutný atletický novinář, jehož hlavní devizou je precizní příprava. Ta obnášela desítky rozhovorů, včetně interview s nejlepším vytrvalcem 60. let, Australanem Ronem Clarkem. Ten nikdy nedosáhl na olympijské zlato, ale Zátopek mu věnoval jednu ze svých zlatých olympijských medailí se slovy: „Zasloužíš si ji.“

„Clarke během návštěvy Prahy vybíral křišťál pro svoji ženu a strašně mu to trvalo. Přiběhl policista s tím, že nemůžou před obchodem parkovat. Pak ale policista okamžitě poznal Zátopka, rozzářil se, sedl do auta a odjel ho přeparkovat. Za hodinu, když vycházeli z krámu, tak Zátopek jen na neznámého policistu hvízdnul, a ten mu auto přivezl. Clarke z toho byl úplně paf, a prohlásil, že i když překonal 19 světových rekordů, tak by tohle pro něj doma v Austrálii nikdo neudělal,“ pokračuje Pat Butcher.

Na knižní projekt o Emilu Zátopkovi se chystal řadu let. I teď pravidelně pendluje mezi Londýnem a Prahou a je častým návštěvníkem řady knihoven a studoven.

Západní čtenáře neznalé třeba temné kapitoly československých dějin na přelomu 40. a 50. let se chystá seznámit s tehdejší realitou i statečnými, stejně jako někdy problematickými občanskými postoji slavného atleta.

Pat Butcher se detailně zajímá o Zátopkův postoj k rozsudku nad Miladou Horákovou, který atlet schválil, ale taky o některé méně známé příběhy:

„Zátopek třeba odmítl odletět na olympiádu do Helsinek, pokud do týmu nebude vrácen Stanislav Jungwirth. Jungwirthova otce zatkli, protože šířil protirežimní letáky. Jeho syna pak vyřadili z reprezentace. Zátopkovi ale slíbili, že Jungwirth poletí. Když ale jeho kamarád v letadle nebyl, sebral svoje zavazadlo a vystoupil. Vrátil se na Strahov trénovat a odmítal dva dny do Finska odletět. Takže se vlastně otevřeně vzepřel komunistické moci.“

Předběhl dobu

Anglický novinář samozřejmě nenechává stranou Zátopkovy mimořádné sportovní úspěchy a snaží se dopátrat toho, odkud se výjimečnost subtilního chlapíka vlastně vzala.

„Emil Zátopek byl opravdový revolucionář, co se týče přístupu k tréninku. Přitom na všechny metody přišel úplně sám. Mluvil jsem s několika Zátopkovými vrstevníky, hlavně s Jindřichem Roudným, který s Emilem pracoval ve 40. letech v Baťových závodech. Sám byl vynikající atlet, dokonce mistr Evropy, jehož vyhodili z armády, protože to byl zarytý antikomunista. A Roudný vždycky říkával: ‚Emile, ty předbíháš dobu o 25 let!‘“

„Mnohem později vědci dali jména a přesně popsali tréninkové metody, které Zátopek sám coby kluk z Moravy vymyslel a sám na sobě odzkoušel.“

I když Emil Zátopek sbíral medaile v době, která ještě ze sportovních hrdinů nedělala komerční celebrity, stejně Pata Butchera zaráží, že čtyřnásobný olympijský vítěz není v Česku mnohem známější a nemá takový status, jaký by si Zátopek bezesporu zasloužil. I tenhle prvek se britský novinář snaží ve své chystané knížce zachytit.

Emil Zátopek - v rozhlas.studiu 1947 | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme