Cenu Ferdinanda Peroutky získali Vaculík, Slouka a Houška

Novinářskou Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2010 získali Ludvík Vaculík, Zdenek Slouka a Vítězslav Houška. Ceny noví laureáti převzali v panteonu Národního muzea.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ludvík Vaculík | Foto: Ludvík Vaculík

Sdružení Ferdinanda Peroutky letos udělilo cenu spisovatelům, novinářům, publicistům, kteří zažili ještě první republiku a statečně pak čelili totalitním režimům minulého století. Nesli za to i osobní odpovědnost. Mají za sebou disidentskou minulost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čerstvý držitel ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2010 Ludvík Vaculík v Ozvěnách dne

Dohromady prošli redakcemi dvaceti listů a časopisů. Napsali na čtyřicet knih. Zdenek Slouka strávil velkou část života v emigraci, řadu let působil i ve Svobodné Evropě. Všechny oceněné spojuje také úcta k Peroutkovu odkazu. Zdenek Slouka se s Peroutkou i osobně setkal a spolupracoval s ním.

Vítězslav Houška se proslavil především knihami o šachu. Ludvík Vaculík je prozaik, publicista, autor legendárních sloupků v Lidových novinách. Udělení ceny ho překvapilo.

„Ta cena je určená spíše pro mladší novináře. Pak jsem ale pochopil ideu, že se udělala taková čára, jako pánové, mějte se hezky, už toho bylo dost,“ řekl v Ozvěnách dne Ludvík Vaculík.

Cena Ferdinanda Peroutky vznikla v rámci Nadace Lidových novin. V roce 2010 cenu získali Petruška Šustrová, Pavel Kosatík a Jan Macháček.

Igor Maňour, Pavla Dluhoschová, Veronika Sedláčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme