Cenu K. H. Borovského získal novinář MfD za kauzu Budínka

Nejlepší novináři dostali výroční ceny od Nadace Českého literárního fondu. Novinářská Křepelka tentokrát patří Noře Fridrichové, která mimo jiné na Radiožurnálu moderuje pořad Nad věcí. Druhou Křepelku si převzal Ondřej Kundra z týdeníku Respekt za přesvědčivé politické analýzy. Velkým překvapením je hlavní novinářská cena Karla Havlíčka Borovského. Tu získal Miroslav Mareš, díky jehož článkům začali policisté pátrat na Budínce u Dobronína po hrobech zabitých Němců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dobronín | Foto: Pavel Polák

Miroslav Mareš se narodil v roce 1971 v Jihlavě a sám se považuje za velkého jihlavského patriota. Ve městě vystudoval gymnázium a od té doby se živil například poradenstvím v oblasti počítačů a potom novinařinou na volné noze.

Přehrát

00:00 / 00:00

S držitelem ceny K. H. Borovského Miroslavem Marešem mluvila reportérka Hana Mikulincová

Dnes je Mareš členem regionální redakce Mladé fronty Dnes. Radostná zpráva, že je nominován na prestižní novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského, ho zastihla před několika týdny.

„Okamžitě jsem sedl k internetu a podíval se, o jakou cenu jde. Když jsem zjistil, že přede mnou ji vyhrál pan Jaroslav Kmenta z Mladé fronty Dnes, byl to pro mě dost silný šok. I když příjemný, protože pana Kmentu a jeho práci zná celý národ, a já jsem rád, že jsem první, který cenu dokázal vyhrát po něm,“ přiznává novinář.

Cenu získal za svou odvahu, se kterou se podílel na zpracování citlivého tématu v případu Budínka. Jak sám říká, tahle kauza mu dala kvůli nedůvěře okolí pořádně zabrat:

„Když řeknete novináři, že to, co píše, není pravda, tak je to ta nejhorší urážka, které se můžete u novináře dopustit. V určité fázi bylo nutné prokázat, že informace, jakkoliv je to závažné, jsou správné, přesné a pravdivé.“

Nadace Českého literárního fondu ocenila Miroslava Mareše i za skvělý novinářský přístup. On sám se cítí být novinářem každým coulem. „Věnuji se novinařině na plný úvazek a chtěl bych se jí věnovat jako svému zaměstnání, beru to jako své poslání,“ říká.

Martin Hromádka, Hana Mikulincová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme