České knihovny navštíví ročně téměř 22 milionů lidí

23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv. Jeho smyslem je zvýšit zájem lidí o knihy a literaturu vůbec. Nejvíce čtenářů za nimi míří do knihoven, knihkupectví jsou závislá na ekonomické situaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kniha, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: Mattox

„České knihovny si na nezájem návštěvníků rozhodně nemohou stěžovat, v posledních letech dosahujeme rekordů,“ říká Vít Richter ze Svazů knihovníků. Do českých knihoven podle něj zamíří ročně téměř 22 milionů návštěvníků.

Tržby knihkupectví, zejména těch menších, jsou závislé na aktuální ekonomické situaci. „Vliv ekonomické krize je jednoznačný,“ domnívá se Vít Richter. Svaz knihovníků má údaje i z jiných států a situace je všude obdobná. V horších časech lidé spíše než do knihkupectví míří do knihoven.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vít Richter ze Svazu knihovníků přiblížil současnou situaci knihoven a knihkupectví

Knihy stále úspěšně odolávají konkurenci moderních technologií, i samotné knihovny se ale snaží držet krok s dobou a nezadržitelným vývojem. Zejména ve Spojených státech amerických už je zcela běžné, že si lidé v knihovnách kromě klasických papírových svazků půjčují i elektronické knihy. Částečně se tento trend objevuje už i v Německu a Francii.

Naopak v České republice zatím půjčování elektronických knih nefunguje. Knihovnám v tom brání autorská práva, která k elektronickým knihám nemají.

Bez ohledu na způsob, jak si oblíbený text přečtou, se vkus českých čtenářů nemění. „Kdykoli provádíme nějaký průzkum či anketu o nejoblíbenější knihu, vítězí osvědčené tituly typu Saturnin či Vejce a já,“ uvádí Vít Richter. Kromě klasických děl je však zároveň největší zájem o nejnověji vydávané publikace.

Jan Herget, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme