Česko navštíví Orhan Pamuk. Kontroverzní literát přijede na pražský festival spisovatelů

Do Česka přijíždí další kontroverzní osobnost literárního světa – turecký spisovatel Orhan Pamuk. Nositel Nobelovy ceny za literaturu je hlavním hostem 23. ročníku Festivalu spisovatelů Praha. Po návštěvě autora Satanských veršů Salmana Rushdieho před dvanácti lety jde o další výraznou osobnost současné literatury, která se do České republiky podívá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtenář | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Střet východního a západního světa nebo politický islamismus a kurdský separatismus jakožto problémy současného Turecka. Ve svých románech se Orhan Pamuk dotýká řady kontroverzních témat.

Před osmi lety kvůli tomu skončil dokonce před soudem. Stalo se tak poté, co v rozhovoru pro švýcarský týdeník řekl, že v Turecku bylo v letech 1915 až 1917 zavražděno milion Arménů a v následujících desetiletích 30 tisíc Kurdů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tureckého spisovatele Orhana Pamuka představila v Odpoledním Radiožurnálu redaktorka Květa Moravcová

Trestní řízení, ve kterém mu hrozily až tři roky vězení za urážku národní identity, bylo nakonec zastaveno. Na základě tohoto soudního procesu se stal Pamuk symbolem boje liberálního, proevropského Turecka proti Turecku nacionalistickému.

Dílo Orhana Pamuka bylo do češtiny přeloženo až po roce 2006, kdy dostal Nobelovu cenu. Dnes má český překlad sedm z deseti jeho knih, včetně románů Černá kniha, Nový život, Bílá pevnost, Sníh nebo jeho nejnovější knihy Muzeum nevinnosti.

Turecký literát vystoupí na zahájení Festivalu spisovatelů Praha dnes večer. V pátek pak bude od 16 hodin podepisovat své knihy v pražském Paláci knih Luxor.

Květa Moravcová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme