Českobudějovická knihovna ukáže až 600 let staré knihy

Jihočeská vědecká knihovna představí v rámci výstavy unikátních starých tisků knihy z 15. až 18. století. Mimo jiné ukáže i vzácný výtisk Kladiva na čarodějnice z roku 1490 nebo předbělohorský tisk Kralické bible z roku 1600. Akcí chce knihovna upozornit na převod svého katalogu do elektronické podoby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Samsonova kašna s barokní radnicí. | Foto: Jiří Čondl

„Je to téměř náhodný vzorek pěti knih, kde se snažíme zaujmout čtenáře a uživatele katalogu, ale také chceme ukázat, v jakých oblastech knižní kultura publikovala,“ vysvětluje knihovník Jindřich Špinar.

Návštěvníci si budou moci knihy nejen prohlédnout, ale opatrně a v rukavicích i osahat. „Tím, že tituly byly vystaveny na webových stránkách knihovny, tak se do budoucna budeme snažit, aby originály byly využívány co nejméně. Budeme odkazovat zejména na digitalizované dokumenty a na katalog,“ říká Špinar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výstavu vzácných tisků přiblížil knihovník Jindřich Špinar

Historici si však budou moci vzácné tisky prohlížet i v budoucnu. „Když se ukáže, že badatel potřebuje knihy vidět, tak je samozřejmě dostane k dispozici ve studovně Jihočeské vědecké knihovny, která je přímo v oddělení historických fondů. Tam si může knihy prezenčně prohlédnout,“ dodává knihovník.

Podle něj je zatím digitalizována asi polovina fondu knihovny, což týmu dvaceti odborníků trvalo pět let.

Výstava vzácných tisků končí v pátek v 18 hodin a pořadatelé upozorňují, že se už nebude nikdy opakovat.

Nikola Bojčev, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme