Český rozhlas pokřtil knihu Znovu89, kmotrem je autor 'Oprásků'

Znovu89 je projekt, kterým Český rozhlas připomíná letošní výročí sametové revoluce. Stejný název má i nová kniha. Sestavil ji Dušan Radovanovič a na více než 120 stranách s řadou historických dokumentů popisuje revoluční dění týden po týdnu. Přímo v budově rozhlasu knihu dnes pokřtil Zmikund Lucembruski, autor projektu Opráski sčeskí historje. Právě jeho drobné komiksy vtipně komentují události roku 1989.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Znovu89 kniha | Foto: Khalil Baalbaki

Jaz alias Zmikund Lucembruski přišel jako vždy v utajení.

Na hlavě měl svou oblíbenou papírovou masku z vlastní dílny. Na křtění knihy ale chybět nemohl. Do celého projektu Znovu89 se totiž prý zapojil velmi rád.

Přehrát

00:00 / 00:00

V knize Znovu 89 najdete dobové fotografie, nové texty i vtipné komiksy. Křest publikace v budově ČRo sledovala Klára Fleyberková

„Na ten nápad jsem se díval velice optimisticky. To je hloupé slovo, ale jo, je to pravda. Mně se totiž velice líbil, protože projekt mi přišel opravdu ojedinělý a velice dobrý. Hlavně se to týkalo historie. To byla jediná věc, na které by to mohlo ztroskotat, ale to tam naštěstí bylo už ze začátku úplně jasné,“ říká autor komiksů.

Proč se rozhodli začlenit do konceptu historických rekonstrukcí vtipné „opráski“, vysvětluje jeden z jeho autorů Dušan Radovanovič.

Přehrát

00:00 / 00:00

V atriu budovy ČRo na pražských Vinohradech byla pokřtěna kniha Znovu 89. Mluvil o ní jeden z autorů Dušan Radovanovič

„Řekli jsme si, že chceme dělat seriózní projekt, že nechceme ani nikoho zesměšňovat, ani nijak politicky agitovat a že se budeme snažit vykreslit tu dobu tak, jak se odehrávala,“ přibližuje.

„Ale zároveň jsme nechtěli být nudní, a tak jsme si říkali, že kromě toho, že dané události pojednáme reálným způsobem, můžeme si k tomu dovolit dát něco, co bude evidentně oddělitelné, ale bude osvěžující, originální a pomůže se na ty události podívat také trochu jiným pohledem,“ dodává Radovanovič.

Autoři: Chtěli jsme projekt Znovu89 uchovat

Právě on stojí také za nově vydanou knížkou Znovu89, která je podle něj logickým výstupem projektu, který funguje na mnoha kanálech.

„Uvědomili jsme si, že přeci jen Facebook, Twitter, sociální sítě a vlastně i vysílání jsou tak trochu pomíjivé, a když se to jednou odehraje, časem to zmizí a pak se to těžko dohledává. A protože lidí, které to zajímalo, bylo opravdu hodně, řekli jsme si, že bychom to pro ně chtěli nějak uchovat a myslím si, že se to knížkou povedlo, a proto jsme to také chtěli udělat,“ dodává Radovanovič.

Stejně to vidí i druhý duchovní otec projektu Ruzbeh Oweyssi.

„Myslím si, že každý autor chce, aby zůstalo něco pevného, hmatatelného. Herci někdy doma truhlaří a my jsme si zase řekli, že by bylo dobré to završit nějakou knížkou,“ konstatuje.

Vydání knihy má ale podle něj i jiný pádný důvod.

Projekt Znovu89 připravil Český rozhlas jako živou reportáž z roku 1989 na webu a sociálních sítích. Kniha Znovu89 mapuje dění lednového od Palachova týdne přes letní exodus občanů NDR až po listopadovou revoluci a zvolení Václava Havla československým prezidentem na úplném konci roku.

„Mladým lidem asi stejně bude stačit, že s námi prožili rok na sociálních sítích, ale možná na konci roku budou přemýšlet, co dát k Vánocům svým rodičům nebo prarodičům, tak jsme si říkali, že knížka by mohlo být něco, co by mohlo oběma stranám udělat radost – darujícímu i obdarovanému,“ uzavírá Oweyssi.

I proto se tvůrci snažili uvést knihu na trh ještě před koncem samotného projektu - to nejpodstatnější se v něm totiž odehrává právě teď, a tak je nejlepší příležitost ještě zavzpomínat. Ať už na internetu, nebo na stránkách knihy Znovu89.

Simona Bartošová, Klára Fleyberková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme