Cestující v bruselském metru se mohou seznámit s básnickou tvorbou autorů z 21 zemí

Cestující v bruselském metru mají unikátní možnost seznámit se s nejnovější básnickou tvorbou z 21 evropských zemí. Projekt Transpoesie je společným dílem bruselského dopravního podniku a několika národních kulturních středisek. Podílelo se na něm i České centrum a tak si Bruselané mohou přečíst i jednu báseň v češtině.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transpoesie v bruselském metru | Foto: Pavel Novák

Nástupiště 3., 4. kolej,Na ní vlak a pod tím vlakem olej.Ve vlaku lidí, Kam furt jezdí?
V těch lidech malé zlobné Ke zdi!

Ticho jak v hrobce jen vlak dýchá
Jsme vykřičení Proto zticha

S batohem a zpocenými zády
a jsme na útěku
proto tady.

Přehrát

00:00 / 00:00

O Transpoesii v bruselském metru natáčel zpravodaj ČRo Pavel Novák

To je báseň autora Radka Malého. Právě tyto verše si mohou přečíst cestující ve stanici Munthof/ Hotel de Monnaie v bruselském metru. Kromě ní je na panelech v dalších zastávkách ještě 20 básniček jiných autorů v 18 jazycích.

Možnost si je přečíst mají každý den 3 miliony lidí, kteří jedou třemi linkami bruselského metra. Básničky jsou v originále, ale pro porozumění je vedle nich přebásnění do vlámštiny a francouzštiny, dvou hlavních jazyků užívaných v Belgii.

„Bylo několik kritérií. Báseň měla být spojená s cestováním nebo s nějakým přesunem, mohlo to být i alegoricky, že se někdo někam posouvá nebo cestuje. Báseň musela být krátká, protože máme k dispozici jen určitou velikost plakátů, písmo musí být velké, ještě se tam musí vejít překlad a měla být pochopitelná pro evropské publikum,“ říká o výběru veršů ředitelka bruselského Českého centra Kristína Prunerová.

Autor básně Radek Malý | Foto: Pavel Novák

Česká básnička na jednom z nástupišť tato kritéria rozhodně splňuje. Její autor - laureát ceny Magnesia Litera Radek Malý si ale nedělá iluze o tom, že by verše zanechaly na Bruselanech nějakou výraznou stopu:

„Měl jsem z toho radost, ale nedělám si iluze, že bych změnil myšlení bruselského cestujícího. Těch básní je tady 21, je to taková pestrá mozaika toho, co vzniká v současné Evropě za poezii.“

Pavel Novák, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme