Charles Bukowski: devadesát let „starého prasáka“

16. srpna uplynulo devadesát let od narození amerického spisovatele Charlese Bukowského. Kontroverzního autora, který bývá řazen ke známé „beat generation", ačkoli to sám vždy odmítal, vám připomene Robert Candra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Charles Bukowski

Charles Bukowski se narodil jako Heinrich Karl Bukowski 16. srpna 1920 v německém Andernachu americkému vojákovi a německé švadleně. V roce 1923 se rodina přestěhovala do Spojených států, nejdřív do Baltimore a posléze do Los Angeles, které se stalo Bukowského domovem na padesát let a svou atmosférou se výrazně promítlo do jeho knih.

Přehrát

00:00 / 00:00

Charles Bukowski: devadesát let „starého prasáka“

Jako dítě trpěl extrémní formou akné, což přispělo k jeho pocitům izolace a vykořenění. Poměrně brzo se taky spřátelil s alkoholem, který ho provázel po zbytek života. Po dvacítce začal Bukowski publikovat první povídky, ale frustrace z toho, že se mu nedaří prosadit se, jak by si přál, ho od psaní odradila na dlouhou dobu, o které později mluvil jako o „desetileté opici". Bukowski se živil nejrůznějšími podřadnými a krátkodobými zaměstnáními, která vzhledem k pití a absencím často střídal. Se psaním poezie začal v roce 1955, kdy téměř nepřežil hospitalizaci kvůli krvácejícímu žaludečnímu vředu.

Charles Bukowski v roce 1990 | Foto: Wikimedia Commons, Artgal73

V šedesátých letech pracoval na losangeleské poště, přičemž pokračoval v intenzivním pití i v psaní poezie, která byla občas publikována v literárních časopisech. Dva roky taky psával sloupek s názvem Notes of a Dirty Old Man, tedy Zápisky starého prasáka pro undergroundové noviny Open City. Literatuře se začal Bukowski profesionálně věnovat až od roku 1969, tedy od svých 49 let. Ani ne měsíc poté, co opustil práci na poště, dokončil svůj první román Poštovní úřad. Ten vyšel v roce 1971 u nezávislého vydavatelství Black Sparrow Press, jemuž zůstal Bukowski z vděčnosti věrný i s většinou svých dalších románů. Své básně a povídky rád a extenzivně publikoval v malých časopisech.

Bukowski je autorem několika románů (například Faktótum, Ženy, Šunkový nářez nebo Škvár), které často líčí samotný tvůrčí proces, alkoholismus, neutěšené vztahy se ženami a život ve spodních patrech společnosti. Má na kontě taky řadu povídkových sbírek a desítky knih poezie. Jeho kontroverzní osobnost a literární odkaz stejnou měrou publikum přitahují i odpuzují, nicméně faktem zůstává, že Charles Bukowski je nepřehlédnutelným autorem své doby. Zemřel 9. března 1995 v kalifornském San Pedru na leukémii.

Charles Bukowski - Šunkový nářez | Foto: Press kit

Robert Candra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme